Mahmuljin: Mudžahedini krili prava imena
Nekadašnji pripadnik Odreda “El-Mudžahidin”, odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH, ostao je pri tvrdnji da je Odred samostalno odlučivao, a da je sa ABiH sarađivao u vezi s koordinacijom akcija ili određenim statusnim pitanjima.
Zaštićeni svjedok S-20 je kazao da Odred “El-Mudžahidin” nije primao naređenja od Trećeg korpusa ili bilo kakvih drugih struktura ABiH.
Tužilac Sedin Idrizović predočio mu je obraćanja komande Odreda Trećem korpusu radi prelaska boraca u drugu jedinicu, kao i putovanja u inostranstvo. Svjedok je rekao da se to moglo dešavati na lični zahtjev pojedinaca koji su željeli da regulišu svoj status ili odu na liječenje u inostranstvo.
Kad je u pitanju naređenje Mahmuljina iz novembra 1994. godine da jedinice, uključujući i Odred, pošalju kandidate i polaznike u oficirsku školu, svjedok je kazao da je on lično predložio da se ljudi pošalju i da se s tim složio komandant Odreda, a da je naređenje stiglo nakon njihovog zahtjeva da prime njihove kandidate.
Na predočene informacije vojnih organa bezbjednosti o incidentima koje su izazvali pripadnici ove jedinice, kada su oteli zarobljenike ili insistirali da im pristupe i da ih “kolju”, svjedok je rekao da se dešavalo da se svaki incident koji napravi neki Arap pripiše Odredu “El-Mudžahidin”. Dodao je da nije svjedočio otmicama ili iživljavanju nad zarobljenicima.
S-20 je potvrdio da strani borci iz Odreda nisu htjeli da dostave Armiji svoja prava imena, jer su strahovali za bezbjednost porodica, koje su živjele u arapskim zemljama u kojima je zabranjeno ići na strana ratišta. On se složio s tužiocem da razlog za neotkrivanje imena nije bilo nepoštovanje komande Trećeg korpusa.
Na navode svjedoka da Odred “El-Mudžahidin” nije imao logističku podršku ABiH, tužilac je predočio dokumente o utrošku materijalnih sredstava u akcijama, u kojima, između ostalog, stoji da je u okviru akcije “Proljeće ‘95” izdvojeno 150.000 metaka za Odred.
“U julu i septembru je bilo neke logističke podrške, ali u odnosu na potrebe, to je bilo zanemarivo”, izjavio je S-20.
Set pitanja postavljen je u vezi akcija i korespodencije i sastanaka predstavnika Odreda i Trećeg korpusa. Svjedok je kazao da je komandant Abu Mali imao kontakte sa Mahmuljinom. Poznato mu je i da je Mahmuljin 1994. godine jednom dolazio na iftar u zgradu “Vatrostalno” u Zenici, gdje je bio smješten Odred.
Tužilac mu je predočio plan napada Odreda dostavljen komandi divizije Trećeg korpusa o osvajanju određene tri kote. Svjedok je rekao da su pripadnici njegove jedinice osvojili te tri kote, ali ne prema tom planu.
On je potvrdio da je u dva slučaja posvjedočio da su pripadnici Odreda donosili “glave neprijatelja”.
Kazao je da mu je poznato da je Odred nakon zauzimanja Vozuće zarobio 12 vojnika i da su nakon određenog vremena u mudžahedinskom kampu predati Vojnoj policiji. Međutim, kako je naveo, nije imao saznanja da je potom zarobljeno nekoliko desetina vojnika.
Mahmuljina, bivšeg komandanta Trećeg korpusa ABiH, optužnica tereti da nije spriječio ubistva i nečovječna postupanja pripadnika Odreda “El-Mudžahidin” na području Vozuće i Zavidovića. Prema optužnici, pripadnici tog odreda su od 11. do 29. septembra 1995. ubili 52 ratna zarobljenika.
Tužilaštvo će svjedoka S-20 nastaviti da ispituje 29. maja.