Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Odbija se kao neosnovana apelacija Nihada Bojadžića podnesena protiv presuda Suda Bosne i Hercegovine od 29. decembra 2016. i 31. decembra 2015. godine”, stoji u odluci Ustavnog suda.

U odluci se navodi da je Bojadžić apelaciju Ustavnom sudu podnio jer smatra da su prvostepeni i drugostepeni sud pogrešno i nepotpuno utvrdili činjenično stanje, čime mu je onemogućeno pravo na “pravično suđenje”.

“Sud BiH je u odgovoru, u vezi s apelantovim navodima o povredi prava na suđenje pred nepristranim sudom, naveo da su navodi o tome da su oba vijeća bila ‘personalno sastavljena od sudaca koji su se morali izuzeti’, istakao da se radi o gotovo identičnim navodima koje je apelant iznio tijekom prvostepenog i drugostepenog postupka i u odnosu na koje je Sud BiH u više navrata davao konkretne odgovore, kroz odgovarajuće odluke i to kako pretresno, odnosno Apelacijsko vijeće, tako i Opća sjednica Suda”, navedeno je u odgovoru na apelaciju.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” Armije BiH, za zločin u Trusini osuđen je na 15 godina zatvora, a za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti u Jablanici na deset, te mu je Sud izrekao jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.