Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Prvostepenom presudom iz jula 2018. Dragan Marjanović, Saša Gavranović, Vitomir Dević i Zoran Šljuka osuđeni su na po 17 godina zatvora, dok je Dragomir Kezunović osuđen na 14 godina, a proglašeni su krivima da su 28 civila, koji su bili zatvoreni u policiji u Tesliću i zatvoru “Pribinić”, u noći između 17. i 18. juna 1992. godine, odveli na planinu Borje gdje su ih ubili.

Marjanović je, prema presudi, bio komandir voda Vojne policije Teslićke brigade VRS-a, a ostali optuženi pripadnici tog voda te istovremeno i pripadnici vojnog dijela formacije “Miće”. Žalbe u ovom predmetu zakazane su za petak, 26. aprila.

Za utorak, 23. april, zakazana je žalbena sjednica na presudu kojom su Ivan Kraljević, Mato Jelčić, Stojan Odak, Vico Bebek i Vinko Radišić osuđeni na ukupno 12 i po godina zatvora za zločine počinjene na području Ljubuškog.

Prvostepenom presudom iz augusta prošle godine Kraljević je osuđen na dvije godine, Jelčić na godinu i po, Odak na sedam, a Bebek i Radišić na po godinu zatvora za učešće u zločinima počinjenim u Vojno-istražnom zatvoru (VIZ) u Ljubuškom, gdje su, kako je navedeno u sudskoj odluci, zatočenike držali u nehumanim uslovima, dozvoljavali njihovo maltretiranje, davali im vrlo malo hrane te ih odvodili na prinudne radove. Istom presudom su krivice oslobođeni Slavko Skender i Miloš Dragan.

Istog dana Tužilaštvo će dati završnu riječ na suđenju Ahmetu Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), koji se tereti za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti, kao i ratnim zarobljenicima, pripadnicima VRS-a od jula 1992. do februara 1993., za vrijeme sukoba na području opština Rudo, Višegrad i Goražde.

Početak suđenja Ćamilu Ramiću, Mehmedaliji Topaloviću, Himzi Selimoviću, Ramizu Mićivodi i Mustafi Stovragu za zločine protiv ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti počinjene na području Goražda i Višegrada, zakazan je za ponedjeljak, 22. april.

Tužilaštvo ih tereti za zločine nad oko 20 žrtava srpske nacionalnosti – zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) – počinjene u improviziranom vojnom zatvoru u Kaošticama, kao i objektima za zatočenje u Goraždu, a optužnica navodi da su odobrili i omogućili gotovo svakodnevno mučenje zarobljenika te da su lično u tome učestvovali.

Naredne sedmice je planiran nastavak suđenja za zločine počinjene na području Prijedora, Vlasenice, Bosanskog Petrovca, Ključa, Bosanske Krupe, Sanskog Mosta, Zvornika, Brčkog, Kalinovika, Zavidovića, Srebrenice, Ilijaša, Milića, Sarajeva i Stoca.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra