Džemal Hadžić i ostali: Svjedok tvrdi da je iskaz dao pod pritiskom
Tužitelj Vladimir Simović svjedoka je morao podsjećati na izjave iz zapisnika SIPA-e, čitajući mu gotovo sve iz iskaza, na što su se Odbrane žalile, smatrajući da je time prekršen Zakon o krivičnom postupku.
Nakon dvije pauze i ispitivanja od strane tužioca, Sudsko vijeće prekinulo je ispitivanje svjedoka “I” i za naredno ročište najavilo njegovo unakrsno ispitivanje od strane Odbrane.
Razjašnjavajući put od Breze do Čemernog, tužitelj je svjedoka pitao ko su lica koja su bila s njim. Nakon što se nije mogao sjetiti, tužitelj ga je podsjetio da je u iskazu rekao da su tu bili Enes Durak i Mirsad zvani Šumar.
“Ja Enesa Duraka nikada ne bi spomenuo u izjavi, da mi Dragan nije citirao da tako kažem. Tako su mi kazali da ja moram potvrditi. Prisiljavali su me da kažem da su naši ubijali zarobljene i da to potpišem”, izjavio je svjedok.
Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića da su u junu 1992. učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u Čemernom.
Optužnica ih tereti da su 10. juna 1992. izvršili napad na Čemerno pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine, što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.
Ovakve odgovore svjedoka tužitelj Simović je pravdao činjenicom da je na njega vršen pritisak te da živi u istoj ulici gdje i četvorica optuženih.
Prije početka suđenja, svjedok “I” je naveo da je noć prije svjedočenja pio u kafani i da je “dobro popio”, kao i to da koristi lijekove koji utiču na koncentraciju i pamćenje.
Pravdajući svoje tvrdnje da je u SIPA-i potpisao iskaz sa kojim se ne slaže, svjedok je odgovorio da je prilikom davanja iskaza “pokupljen” od službenika SIPA-e, nakon što je prethodno tri dana i tri noći pio u kafani.
Nastavak suđenja zakazan je za 21. mart.