Članak

Sejdić: Tužilaštvo odustalo od četiri tačke optužnice

26. Februara 2019.16:15
Nakon što je okončalo repliku na dokaze Odbrane, Tužilaštvo BiH saopštilo je da odustaje od četiri tačke optužnice protiv Ahmeta Sejdića i da je korigovalo njegovu ratnu funkciju.

Tužilaštvo je odustalo od četiri od 18 tačaka optužnice koja Sejdića tereti za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti, kao i ratnim zarobljenicima – pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) – u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine, za vrijeme sukoba na području opština Rudo, Višegrad i Goražde.

Sejdić je optužen kao komandant Prve višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), a u izmijenjenoj optužnici, kako je kazao tužilac Vladimir Simović, samo je prilagođen formalni naziv funkcije. Naveo je da se u izmijenjenoj optužnici Sejdić tereti kao komandant Brigade (Odred “Čole”) do 26. septembra 1992. godine, a od 27. septembra kao komandant Višegradske brigade.

Tužilaštvo je prethodno okončalo repliku na dokaze Odbrane u vezi sa vremenom formiranja Višegradske brigade.

Tužilac je uložio podatke o pripadnosti određenih lica Višegradskoj brigadi, koji, prema njegovim riječima, pokazuju da je Brigada postojala od početka juna 1992. godine, kao i da se godišnjice Višegradske brigade obilježavaju 29. maja.

Simović je takođe uveo dokument od 20. avgusta 1992. na kojem se Sejdić potpisao kao komandant Brigade.

On je naveo i da dokument Komande Istočnobosanske operativne grupe (IBOG) od 16. novembra 1992. pokazuje da Višegradska brigada ulazi u sastav ove grupe, a ne da ona nastaje s formiranjem IBOG-a, “kako smo ovdje čuli”.

Odbrana Sejdića prigovorila je na zakonitost i relevantnost ovih dokaza. Kako je rekla braniteljica Jesenka Rešidović, prigovor zakonitosti odnosi se na objelodanjivanje dokumenata Odbrani, jer na pečatu stoji datum 27. septembar, a Odbrani je dostavljen u decembru.

Ona je takođe ocijenila da pojedini dokumenti nisu relevantni, jer se dokazivanjem pripadnosti nekoj jedinici ne može dokazivati osnivanje Višegradske brigade.

Rešidović je dodala da jedan od dokumenata ide u prilog Odbrani, jer pojašnjava zbog čega se 29. maj uzimao kao godišnjica Brigade, odnosno da je tad postojala jedinica koja je predstavljala okosnicu Višegradske brigade.

Tužilac je uložio i izjave koje su dva svjedoka dala 1994. istražnom sudiji u Višegradu, a kojima nastoji pokazati da su, za razliku od tvrdnji Odbrane, svjedoci i tada spominjali Sejdića.

Odbrana je napomenula da ovi iskazi nisu zakoniti i autentični, već “politički motivirani materijal”, jer je izjave uzimao izvjesni komitet tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Tužilaštvo je za svjedoka pozvalo Salema Ramića, koji je ispričao kako je pristupio Višegradskoj brigadi u mjestu Crijep. On nije mogao vremenski precizirati kada je to bilo, a tužilac ga je podsjetio da je u istrazi naveo kraj maja ili početak juna 1992. godine.

Na pitanje Odbrane da li je možda u Crijepu formiran Odred “Čole”, Ramić je kazao da ne može sa sigurnošću reći da se ta formirana jedinica odmah zvala Višegradska brigada.

Nastavak suđenja je 12. marta.

Marija Taušan