Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zaštićeni svjedok “L” kazao je da je 1996. godine s kolegom dobio zadatak od direktora AID-a Kemala Ademovića da saslušaju Herendu u vezi s njegovim statusom u jedinici “Ševe”. Kako je naveo, Herenda je navodno bio vođa te jedinice, ali ga nije bilo na spisku.

Svjedok je kazao da je Herendu saslušavao Edin Garaplija, a da je on snimao ispitivanje. Herenda je govorio i o Velikom parku.

“Herenda je rekao da je pucao u afektu, jer je granatiran dio grada u kojem je živjela njegova porodica. Rekao je da je pobio četnike, njih deset do 13”, kazao je svjedok “L”.

On je dodao da je Herenda rekao da nije bio sam, ali svjedok je izjavio da sada ne smije reći imena drugih, jer nije siguran pošto se mnogo imena spominjalo i u medijima.

Tužiteljica Vesna Ilić ga je podsjetila na ranije iskaze, iz 2001. i 2015. u kojima je naveo da je Herenda “priznao da je pucao u osam ili 12 vojnika ni po čijem naređenju”, te da je rekao “da ih je doveo Mišo Žmiro i još jedan”, a da ih je on ubio dok su se “Mišo i taj drugi nalazili kod Dragana Vikića”.

Svjedok “L” je kazao da se on danas ne sjeća tih Herendinih navoda, ali da nije ranije lagao i da je vjerovatno tako bilo.

On je rekao da Herenda nije spominjao Vikića u vezi s ubistvom, nego samo zbog lokacije. Specijalna jedinica policije MUP-a bila je smještena u objektu iznad Velikog parka.

Dragan Vikić je optužen kao komandant Specijalne jedinice i komandant Jedinice rezervnog sastava da nije spriječio ni preduzeo mjere na kažnjavanju podređenih. Po istom osnovu optužen je i Jusuf Pušina, nekadašnji pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH za uniformisanu policiju.

Njima se sudi s Nerminom Uzunovićem i Mladenom Čovčićem, koji su optuženi kao pripadnici Jedinice rezervnog sastava policije, za učešće u ubistvu osam zarobljenih rezervista Jugoslovenske narodne armije (JNA) u aprilu 1992. u Velikom parku.

Svjedok “L” je kazao da ne zna gdje bi se danas mogla nalaziti dokumentacija sa saslušanja Herende.

Odgovarajući na pitanje Vikićeve Odbrane, svjedok je potvrdio da je u vezi sa saslušanjem Herende protiv njega vođen postupak zbog nanošenja teških tjelesnih povreda i prekoračenja ovlaštenja.

Na pitanje braniteljice Adne Dobojlić da li je prva 24 sata saslušanja “sve” negirao, osim da je ubio vojnike, svjedok je odgovorio potvrdno.

Na suđenju je neuropsihijatar Omer Ćemalović rekao da je svjedok Faik Višić sposoban da pristupi na sud. S obzirom da svjedok ima nekoliko oboljenja, kako je naveo, mogao bi svjedočiti dva puta po 45 minuta sa pauzom.

Suđenje se nastavlja 7. marta.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao