Ponedjeljak, 18 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Optužnica je potvrđena protiv Zijada Srabovića, Refika Morankića, Ahmeta Bajrića, Senaida Ćosića, Abida Arapčića, Pašagu Čajića, Mirsada Žilića i Samira Džambića za ubistva, zlostavljanja i druge zločine počinjene nad civilima od juna do polovine oktobra 1992. godine.

Prema optužnici Srabović je zločine počinio kao nekadašnji pomoćnika komandanta za bezbjednost Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Lukavac, Morankić, kao pripadnik Štaba TO i komandant Vojne jedinice zvana „Fikina jedinica i Hrvatskog vijeća obrane ( HVO) Modrac“, te i komandant zatvora u objektu „Klaonica“.

Bajrić je optužen kao nekadašnji vojni policajac Štaba TO Lukavac i „Fikina jedinica i HVO Modrac“.

Ćosića i Arapčića, tereti Tužilaštvo BiH da su zločine vršili kao pripadnici „Fikine jedinica i HVO Modrac“, dok su Čajić, Džambić i Žilić, optuženi da su zločine vršili kao vojni policajaci Štaba TO Lukavac.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Dokumentarni film Detektora “Sanjam ih” danas premijerno na SFF-u
    Dokumentarni film novinarke Detektora Azre Husarić Omerović o bivšem logorašu iz Prijedora premijerno će biti prikazan danas u programu “BH Film” na 31. Sarajevo Film Festivalu.
    Lunapark, zabava i lik Ratka Mladića na vašaru u Bratuncu
    Na štandu tradicionalnog Vašara “Makaveji” u organizaciji Opštine Bratunac, istaknuta je zastava s likom Ratka Mladića, osuđenog ratnog zločinca, iako je, kako tvrde sagovornici Detektora, policija bila u blizini.
    Osuđeni za zločine nad zarobljenicima u Goraždu traži odgodu zatvora