Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vinko Kos je ispričao kako je bio član Srpske demokratske stranke (SDS) od njenog osnivanja u augustu 1990. u Prijedoru, te da je nakon lokalnih izbora 1991. godine iz Kozarca bio izabran za odbornika u Skupštini općine Prijedor. Pojasnio je da rezultati izbora nisu odgovarali nacionalnoj strukturi, zbog čega su postojale “primjedbe”.

Stanje na području Prijedora, kako je kazao Kos, “bilo je tolerantno” sve do izbijanja sukoba u Hrvatskoj i Sloveniji, a 1991. počinje neznatno iseljavanje stanovništva, koje je postalo ozbiljnije krajem te godine i početkom naredne.

Na pitanje da li se stanovništvo naoružavalo, svjedok je potvrdno odgovorio, pojasnivši da je to bilo “na sve tri strane”.

“Vrijedila je deviza: ‘Dobra puška, dobra krava.’ Svi su se naoružavali”, rekao je Kos, potvrdivši u unakrsnom ispitivanju da je Jugoslovenska narodna armija (JNA) nakon povlačenja ostavljala “malo lošije” oružje srpskom narodu.

Kos je kazao kako su u aprilu 1992. godine srpske snage preuzele vlast u Prijedoru, ali da je bilo incidenata prije i poslije toga.

“U svim selima bile su seoske straže… Muslimani su imali punktove i barikade na ulazu u svoja mjesta”, rekao je svjedok, dodavši da su ljudi na tim punktovima bili uniformisani i naoružani.

On je naveo i da su 30. maja 1992. godine muslimanske oružane snage učestvovale u napadu na grad, koji je rezultirao sa oko 16 srpskih žrtava.

Reakcija stanovništva na dešavanja na ovom području, prema Kosu, bilo je iseljavanje Bošnjaka i Hrvata, ali također i Srba. Negirao je da je vlast uticala na iseljavanje stanovništva, već situacija na tom području.

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva, svjedok je pojasnio da su srpske oružane snage nakon napada 24. maja 1992. u Kozarcu krenule u “čišćenje” područja, odnosno razoružavanje ekstremnih grupa.

Na pitanje da li su incidenti bili jedan od povoda da u julu 1992. godine vojska i policija krenu sa “‘čišćenjem’ muslimanskih sela” na području Brda, svjedok je odgovorio da ne zna.

Kos je svjedočio na suđenju Sretku Paviću, optuženom da je, kao pripadnik Volarske čete, koja je bila u sastavu Šestog ljubijskog bataljona 43. prijedorske motorizovane brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u drugoj polovini jula 1992. godine odveo pet civila na punkt u Rizvanoviće, zatvorio ih, a potom ubio.

Suđenje će se nastaviti 18. februara, kada je planirano svjedočenje Pavića u svoju korist.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao