Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dragica Tatić kazala je da je sa djecom napustila Novi Grad (opština Odžak), a da su njen suprug Živko i drugi članovi porodice ostali.

Od drugih je čula da su počeli napadi, da su propali pregovori i da su ih sve odveli u logor. Saznala je da je njen suprug bio zatvoren na više lokacija, a na kraju je doveden u Orašje.

“Taj dan, 2. decembra, deset ih je izvedeno, a osam je ranjeno. On je podlegao. To su mi ispričala dvojica koja su pobjegla”, izjavila je Tatić.

Svjedokinja je rekla da je čula da joj je muž ranjen od granate u grudi i da se to dogodilo u mjestu Lepnice na području Orašja.

Ona je dodala da joj je suprug bio sahranjen u Slavonskom Brodu, a da je 15. septembra 1993. dopremljeno njegovo tijelo.

Za zločine počinjene u Orašju optuženi su Đuro Matuzović, Ivo i Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Marko Blažanović, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić.

Prema optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici komandnih struktura Hrvatskog vijeća obrane (HVO) te vojne i civilne policije u Orašju. Na teret im je stavljeno da su počinili progon srpskog stanovništva, i to ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim radnjama.

Kao svjedok Tužilaštva saslušana je i Milosava Đajić iz sela Branešci u opštini Čelinac. Ona je kazala da je njen muž Grujo, kao pripadnik vojske, 11. decembra 1992. godine otišao u selo Vučilovac na području Orašja.

Đajić je rekla da je iz vojske obaviještena da je njen suprug među zarobljenim i da ih je registrovao “Crveni krst”.

Nakon razmjene 29. januara 1993. godine, svjedokinja dobija informaciju da joj je suprug mrtav. Navela je da je na tijelu muža vidjela brojne povrede, zavoje i krv.

“Pogubila sam se kad sam vidjela na šta liči”, kazala je Đajićeva.

Ona je dodala da je namjeravala da sazna šta se dogodilo i da je posjetila dvojicu zarobljenika koji su tada razmijenjeni, ali da nije mogla s njima razgovarati jer su bili u teškom zdravstvenom stanju.

Kako je navela, jedan je ležao u krevetu s povredama od premlaćivanja, a drugi je bio u bolnici sa opekotinama po nogama.

Đajić je rekla da je čula da je njen suprug preminuo u bolnici u Bijeljini, nekoliko sati nakon razmjene.

Suđenje se nastavlja 30. januara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao