Hadžić i ostali: Učesnici akcije
Zaštićeni svjedok “C”, koji je bio u štabovima Teritorijalne odbrane (TO) Sarajeva i Ilijaša, kazao je da su iz Čemernog do 9. juna 1992. neselektivno dejstvovale haubice, a da je dan kasnije izveden napad.
On je rekao da je iz Štaba TO Ilijaš stigao izvještaj da je preduzeta akcija na vatrene položaje na Čemernom, da je neutralisana baterija haubica i da ima poginulih.
Prema njegovim saznanjima, u akciji je učestvovala mješovita grupa teritorijalaca i milicije. Među više imena, svjedok je spomenuo Enesa Duraka, kojeg poznaje kao milicionera iz Srednjeg, a koji je u ratu bio u policiji u Mjesnoj zajednici Ljubina.
On je, kako je svjedok naveo, u akciji bio vodič, kao i Mirsad Bešlija iz Korita. Svjedok “C” je naveo da je od pretpostavljenog ranije čuo da je za komandira čete u Koritima bio postavljen Nusret Bešlija, a da je “promijenjen brzo” i da je na to mjesto došao Mirsad Bešlija.
Na pitanje Odbrane, svjedok je rekao da nije vidio zvanične akte o ovim postavljenjima. Kazao je da je uloga vodiča da pokaže put na nepoznatom terenu i da Bešlija nije imao komandnu ulogu u akciji. Naveo je i da nije čuo da je Nusret Bešlija učestvovao u akciji.
Kako je čuo, grupu Kakanjaca u akciji je vodio Tufo, kojeg su zvali i Šumar odnosno Teufik.
Za napad na Čemerno, u okviru kojeg je ubijeno 30 osoba srpske nacionalnosti, Tužilaštvo tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića.
Svjedok “C” je kazao da je u akciji na Čemernom bilo četiri do pet poginulih, te više ranjenih. Složio se s Odbranom da su stradali, jer su naišli na otpor srpskih snaga i da je došlo do razmjene vatre.
On se složio i s konstatacijama branilaca da je od dejstava haubica sa Čemernog bilo žrtava i uništavanja imovine, kao i da bi posljedice bile nesagledive da one nisu neutralisane.
Svjedok je rekao da po pravilima treba izmjestiti civile sa šireg područja sa kojeg dejstvuje artiljerija. Iz onog što je kasnije saznao, u Čemernom je bilo civila. Potvrdio je i da su srpske snage bile bolje organizovane i naoružane.
On je kazao da su u Brezi bile smještene i TO Breza i TO Ilijaš, te da je svaka imala svoju zonu odgovornosti.
Na pitanje Ganićevog branioca Senada Pizovića, on je rekao da je TO Ilijaš podnio izvještaj jer je Čemerno bilo u njegovoj zoni odgovornosti. Složio se s braniocem da komanda treba podnijeti izvještaj i za krivična djela iz svoje zone odgovornosti.
Prema optužnici, Ganić je bio komandant Opštinskog štaba TO Breza.
Suđenje se nastavlja 31. januara.