Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Za zločine počinjene nad žrtvama srpske nacionalnosti na više lokacija u Lukavcu, 1992. godine, Tužilaštvo BiH tereti Zijada Srabovića, Refika Morankića, Ahmeta Bajrića, Abida Arapčića, Senaida Ćosića, Pašagu Čajića, Samira Džambića i Mirsada Žilića.

Tužilaštvo ih tereti za ratne zločine počinjene nad više od 20 žrtava, civila srpske nacionalnosti, koji su bili nezakonito zatočeni na više lokacija na području Lukavca i okoline.

U nepotvrđenoj optužnici se navodi da su žrtve mučene i zlostavljane na izrazito ponižavajuće načine, nanošene su im teške fizičke i psihičke ozljede, vršeno seksualno zlostavljanje i ponižavanje i druga nečovječna djela.

“Počinjenim zločinima su žrtvama nanesene teške ozljede, a dva zatočenika su podlegla od posljedica zlostavljanja”, navodi se u optužnici.

Tužilaštvo ih tereti da su zločine protiv civilnog stanovništva činili kao komandanti i pripadnici Teritorijalne odbrane Lukavac, Vojne policije, “Fikine jedinice” i Hrvatskog vijeće obrane (HVO) Modrac.

Optužnica protiv njih je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH, a navode optužnice Tužilaštvo BiH će dokazivati pozivanjem 42 svjedoka i prilaganjem oko 100 materijalnih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.