Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

godine na području Goražda i Višegrada.

“Ratni zločini koji se stavljaju na teret optuženima odnose se na zločine nad oko 20 žrtava srpske nacionalnosti – zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) – koji su počinjeni u improviziranom vojnom zatvoru u Kaošticama, kao i objektima za zatočenje u Goraždu”, navodi se u saopćenju Tužilaštva.

U optužnici, kako je saopćeno iz Tužilaštva, stoji da su optuženi odobrili i omogućili gotovo svakodnevno mučenje zarobljenika srpske nacionalnosti te da su lično učestvovali u mučenjima i zlostavljanjima.

“Od posljedica zlostavljanja i zatočenja su podlegla dvojica zarobljenika, a tijelo jednog od njih je bačeno u rijeku Drinu i do danas nije pronađeno”, navodi se u saopćenju.

Ramić, Topalović, Selimović, Mićivoda i Stovrag su optuženi da su počinili ove zločine u svojstvu komandanata i pripadnika Teritorijalne odbrane (TO), Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra
Tri decenije nakon završetka ratnog sukoba u Bosni i Hercegovini potrebno je uvesti izučavanje genocida u nastavne planove i programe te nastojati graditi ambijent u kojem će svi građani biti jednaki, kazale su majke Srebrenice na panelu uoči obilježavanja 30. godišnjice.
U Srebrenici otvorena izložba “Životi iza polja smrti”
Izložba “Životi iza polja smrti“ Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) premještena je i otvorena u proširenoj formi u hali Fabrike akumulatora u Srebrenici.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida