Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Kenan Ademović, koji je bio u ovoj jedinici, kazao je da je jedne noći, vraćajući se u bazu u Domu policije, vidio da je ulica mokra. Pitao je dežurnog o tome, ali on mu je odgovorio da ne zna razlog.

“Sutradan, na sastanku kod komandanta, on mi je rekao da je neko ubio zarobljene vojnike Teritorijalne odbrane Republike Srpske i da su o tome obaviješteni nadležni organi”, kazao je Ademović.

On je rekao da tada nije saznao druge detalje o ubistvu, a i da nije imao vremena da se raspituje, jer su stalno bili u pokretu i na terenu. Naveo je da je kasnije čuo da je osoba po imenu Miro Žmiro iz Teritorijalne odbrane dovela zarobljenike.

U ranjem iskazu, na koji ga je podsjetila tužiteljica Vesna Ilić, Ademović je naveo da mu je Vikić na tom sastanku kazao da je čuo pucnje i istrčao ispred Doma, ali da nije mogao ništa učiniti. Svjedok je izjavio da misli da je tako bilo, kao i da je Vikić rekao Žmiri da ih vodi u Centralni zatvor.

Vikić je optužen kao nekadašnji komandant Specijalne jedinice i komandant Jedinice rezervnog sastava Specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine (MUP RBiH). S njim su optuženi i Jusuf Pušina, kao pomoćnik ministra za uniformisanu policiju, te Nermin Uzunović i Mladen Čovčić, kao pripadnici Jedinice rezervnog sastava Specijalne jedinice.

Uzunoviću i Čovčiću na teret je stavljeno učešće u ubistvu zarobljenih rezervista Jugoslovenske narodne armije (JNA) u aprilu 1992. u Velikom parku ispod Doma policije, a Vikiću i Pušini da nisu spriječili, odnosno preduzeli mjere na kažnjavanju podređenih.

Svjedok Ademović je kazao da je pri Specijalnoj policiji postojala rezervna četa, koja je bila smještena 300 metara dalje. Nedaleko od Doma policije, kako je naveo, bila je smještena i jedinica Juke Prazine, i oni nisu bili vezani s njihovom jedinicom.

On je napomenuo da se Specijalna jedinica policije preselila u Dom policije iz Krtelja 4. aprila 1992. godine. Kako je rekao, grupa Juke Prazine je prespavala noć ili dvije na stepeništu u Domu policije, ali su se preselili u obližnje obdanište nakon što su se specijalci pobunili.

Na pitanje ko im je mogao odobriti da tu prespavaju, Ademović je kazao da ne zna. Isto je naveo i u ranijem iskazu, s tim što je objasnio da je, po hijerarhiji, to mogao učiniti komandant po naređenju nadređenog Jusufa Pušine.

Svjedok je potvrdio da je kod Vikića jednom vidio Asima Dautbašića, koga tada nije poznavao, a kasnije je saznao da je pripadnik Službe državne bezbjednosti (SDB). Ademović je rekao kako misli da je tada kod Vikića došao da protestuje zbog dolaska Jusufa Prazine. Svjedoku je Prazina bio poznat otprije, jer je, kako je kazao, ranije prijavio njegovu grupu zbog pljačkanja prodavnice.

On je potvrdio da su na spratu Doma policije bili “neki pripadnici SDB-a”, kod kojih su vjerovatno nekad dovođeni neki na ispitivanje.

Ademović je 1996. postao direktor Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID) i, kako je rekao, tada je čuo za Nedžada Herendu kao jednog od mogućih egzekutora vojnika ispred Doma policije. On je potvrdio da je u AID-u bio zaposlen i Edin Garaplija, ali da nije znao da je on saslušavao Herendu u vezi sa Velikim parkom. Poslije je saznao da je Herenda bio otet i prijavio je Garapliju.

Odbrane će Ademovića unakrsno ispitati 27. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao