Četvrtak, 6 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Kasim Halilčević prezentovao je nekoliko razgovora, koji se kako je naveo, odnose na međusobne odnose optuženih Borisa Kordića, Josipa Kvesića i Vlatke Puljić.

U razgovoru vođenom 14. februara 2014. Puljićka prijateljici govori da joj je rečeno da ima otkazni rok od mjesec što se tiče hotela i da ide.

“Mi smo zajednički vlasnici. On meni govori nisi adekvatna osoba. Ja i Boris smo pričali, završi za mjesec ili odmah prekini”, kazala je Puljićka.

Ona je, prema optužnici, bila direktorica firme “Vlamon”, a Kordić i Kvesić šef odnosno inspektor u Terenskom uredu Službe za poslove sa strancima BiH u Mostaru.

Oni su optuženi da su djelovali kao organizovana grupa od 2012. do 2014. godine i da su oštetili strane državljane, predstavnike nevladinih organizacija, preduzetnike koji su poslovali uglavnom na području Međugorja. U ovom predmetu optužena i je firma “Vlamon”.

Prije razgovora u kojem je rečeno da napusti posao, Puljićka isti dan prijateljici govori da oni “hoće da Luka dođe da radi” u hotelu, da “bude dole neki igrač” i da joj prave neke smicalice.

Nakon toga, u razgovoru s knjigovođom na istu temu se žali i navodi da se u tom slučaju mogu razdvojiti.

Pušten je i snimak od 7. februara 2014. u kojem se optužena žali prijatelju da joj je dosta Josipa i da uzima pare dok ona “štedi svaki dinar”. Ona kaže da je Josip uzeo “86.000 iz kase”, a da joj nije ostavio “za crni štek ni 10.000”.

Kvesić je nakon ovog snimka reagovao, zatraživši od tužioca dokaze, jer se “stiče utisak da sam ja uzeo pare”.

Puštanje snimaka biće nastavljeno 10. decembra.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Vlada Republike Srpske utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru nevladinih organizacija
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Više od milion maraka troškova za predmet Delimustafić koji bi trebao krenuti iznova
Troškovi postupka Alije Delimustafića i drugih, kojima se sudi za organizovani kriminal, nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela u Kantonalnom sudu u Sarajevu, od 2017. do kraja 2024. godine iznosili su preko 1,2 miliona maraka. Promjenom predsjedavajućeg sudije u predmetu u kojem je optužnica pročitana nakon više od šest godina od potvrđivanja, otvorila se mogućnost da suđenje krene iznova.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza