Petak, 17 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

On je danas u sudu rekao da su mu u toj firmi ponudili saradnju pošto se bavi uzgojem voća koje oni otkupljuju.

“Jovanović mi je dao 500 KM kao podsticaj i obećao još 2.000 maraka. Trebali smo potpisati ugovor o kooperaciji i ušli smo u tu proceduru. Nisam uzeo nikakvo mito. Zapisnik o kontroli firme sam sačinio i u njemu je sve istina”, pojasnio je Begić.

Njegovim svjedočenjem završeno je suđenje, a izricanje presude je zakazano za ponedjeljak 26. novembar.

U završnoj riječi tužilac Slobodan Ćelić je rekao da smatra da je dokazao navode optužnice zbog čega traži da se Begić osudi. Osim kazne on je zatražio da se Begiću izrekne i mjera zabrane obavljanja poslova inspektora.

“Tražimo da se optuženom izrekne zabrana vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti u trajanju od tri godine. Takođe potrebno je da se od njega oduzme imovinska korist stečena krivičnim djelom i da se  500 KM vrati Jovanoviću, a 2.000 Republičkom tužilaštvu”, kazao je Ćelić.

Branilac optuženog, Gordan Jovišević, smatra da tužilaštvo nije dokazalo navode optužnice pa zbog toga traži oslobađajuću presudu.

“Pojedini dokazi u ovom postupku pribavljeni su nezakonito”, rekao je Jovišević.

Republičko tužilaštvo tereti Begića da je tražio i uzeo mito od 2.500 KM od Jovanovića. To je uradio da bi sakrio navodno uočene nepravilnosti i da ne bi kaznio preduzeće. Prema optužnici, tokom kontrole iz skladišta firme uzeo je čak tri vreće krompira.

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    Sutra potpisivanje ugovora od milijardu maraka za izgradnju gasovoda kroz Republiku Srpsku
    Na zvaničnom portalu javnih nabavki, u četvrtak je objavljeno obavještenje o dodjeli ugovora za izgradnju plinovoda kroz Republiku Srpsku vrijednog više od milijardu maraka, dok je iz Vlade Republike Srpske kasnije najavljeno da će ugovor biti potpisan u petak. Detektor je ranije pisao o načinu dodjele ovog vrijednog ugovora i vezama vlasnika firmi sa zvaničnicima.
    Ponovljen disciplinski postupak protiv sudije zbog nedostavljanja izvještaja o imovini
    Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) dozvolila je da se postupak protiv sudije Sandra Nalića ponovi jer iz opravdanih razloga nije bio prisutan na pripremnom ročištu i nije mogao predložiti dokaze.
    Danas obilježavanje 33. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
    Debevec i ostali: Svjedok s imunitetom saslušan iza zatvorenih vrata