Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Željka Arambašić, koja je s porodicom došla u Čemerno kod ujaka, ispričala je da su uveče čuli da će biti napad na selo, a da je rano ujutro 10. juna zapucalo.

“Ujak je rekao da bježimo u pećinu. Ja sam tračala u naručju s bebom od rodice. Meci oko nas pucaju. Jedva smo se spustili u pećinu. Ja sam bebu od rodice stiskala da nas ne čuju, mogla sam je ugušiti”, kroz plač se prisjećala Arambašić.

Ona je dodala da su se iz Orahova čuli rafali. U pećini su ostali do poslijepodnevnih sati kada su krenuli nazad u selo.

“Dimi se, zgarište… Vidjela sam svoju familiju poklanu. Tetku sam prvo prepoznala. Bila je pokrivena, mušice oko nje”, kazala je svjedokinja, nabrajajući i druge članove familije.

Prepoznala ih je, kako je navela, po odjeći i svi su bili u civilu. Prema njenim saznanjima, preživjela je jedna osoba.

Za napad na Čemerno, u okviru kojeg je ubijeno 30 osoba srpske nacionalnosti, Tužilaštvo tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića.

Na pitanje Odbrana kako zna da su tijela bila izmasakrirana ako su bila pokrivena, svjedokinja Arambašić je kazala da joj je to rekao tetak.

Kao svjedok Tužilaštva saslušan je i Miloš Malešević, koji je ispričao kako je iz svog sela Kunosići (opština Vareš) vidio dim iz pravca Čemerna u rano jutro 10. juna. Rekao je da je s još dvije osobe krenuo u Čemerno, gdje mu je noć prije bio upućen sin Milovan koji je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS). Malešević je naveo da su stigli na kraj sela, ali da nisu ulazili.

“Vidim Novu Ćetkovića, trza. Imao je gumene čizme i kabanicu… Mi idemo gore šumom, a selo je u dolini. Vidim vola. Planula mu leđa. To su bile pune štale zapaljene”, prisjećao se 83-godišnji svjedok.

On je rekao da je u motelu sela Okruglica, gdje je “spavala vojska”, pronašao tijelo sina Milovana zajedno s tijelima drugih vojnika. Od drugih je čuo da mu je sin imao sedam rana od noža po tijelu.

Na početku ročišta bilo je riječi i o izmijenjenoj optužnici koju je dostavilo Tužilaštvo. Prema komentarima Odbrana, u novoj verziji se navodi da je cilj akcije na Čemernom bilo uništavanje četiri haubice VRS-a. Odbrane imaju 15 dana rok da se izjasne o izmjenama.

Suđenje se nastavlja 8. novembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Alešević: Počeo ponovljeni postupak za zločine u Bužimu
Čitanjem uređene optužnice počelo je ponovljeno suđenje Mehmedu Aleševiću za ratne zločine počinjene u Bužimu 1994. i 1995. godine.
Obradović i ostali: Ubijeni rođaci pronađeni na smetljištu
Na suđenju za zločine počinjene na području Sokoca, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je pročitalo iskaz svjedoka u kojem je iznio saznanja o ubistvu rođaka.
Ristić i ostali: Kopanje jame kod Orahovca
Peulići i Đurić: Bez saznanja o maltretiranju ratnih zarobljenika
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre