Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dragan Karlović je kazao da od udarca optuženog Bošnjaka i danas ima ožiljak na nosu.

“Bošnjak me udario palicom po nosu i pao sam, a onda me udario nogom u lijevo oko”, rekao je Karlović i dodao da ga je udarao i Miloš Mavrak.

On je ispričao i kako je udaran zatočenik Damjan Puljić, koji je nosio “crnu košulju za roditeljima”.

Karlović je u sudnici pokazao na Borisa Bošnjaka, kojeg pamti kao vodnika, kao i na Mavraka. Pokazujući na četvrtoptuženog Đajića, Karlović je rekao da ga se sjeća kao osobe koja se “kačila na rešetke vrata” i udarala zatvorenike dok su išli u toalet.

Odbrane je interesovalo kako su svjedoku poznata imena optuženih, napominjući da je u istrazi spominjao nadimke “Bošnjak, Grubi, Đaja”.

Karlović je ispričao da je jedne prilike vidio spisak tri do četiri stražara i da je čuo kako se zovu po imenu “Boris, Miloš i Đaja”. On je potvrdio da u istrazi na fotografijama nije nikog od njih prepoznao, navodeći da slike nisu bile dobre. U unakrsnom ispitivanju nije bio siguran da li je drugoptuženi Miloš Mavrak, ali je naveo da ga se sjeća iz Bileće.

“Vidio sam ove ljude u logoru 1992. i vidio sam ih nakon toliko godina kad sam dolazio na sud. Rekao sam ženi da su to oni iz Bileće”, kazao je Karlović.

Boris Bošnjak, Miloš Mavrak, Miodrag Grubačić i Ilija Đajić optuženi su za progon nesrpskog civilnog stanovništva 1992. Na teret im je stavljeno da su učestvovali u premlaćivanju zatočenika u nekadašnjoj kasarni “Moše Pijade” u Bileći, te da su omogućavali drugima da ulaze i udaraju zatvorenike.

Bošnjak je, prema optužnici, bio pripadnik Sedmog bataljona Vojne policije Vojske Republike Srpske (VRS) i obavljao je dužnost komandira straže, a ostala trojica stražari, takođe pripadnici VRS-a.

Kao svjedok je saslušan i Dževad Čustović, koji 1. juna 1992. uhapšen na radnom mjestu u Gacku i doveden u kasarnu u Bileći. On je takođe ispričao kako je udaran, kao i drugi. Čustović je potvrdio da su zatočenici Sabit Sarić, srčani bolesnik, te Šefko Đapić preminuli.

“Đapić je bio šećeraš i koristio je inzulin. Dali su neke lijekove, ali umro je deset ili 12 dana poslije dovođenja. On je bio sitan čovjek. Sjedio je pored vrata i kad bi neko ušao prvo bi njega udario”, ispričao je svjedok.

Na pitanje Odbrane Bošnjaka, svjedok je potvrdio da su on i Đapić prethodno bili zatvoreni u Gacku, gdje je takođe bilo maltretiranja, te ostavio mogućnost da je Đapić preminuo i ranije po dolasku u Bileću.

Suđenje će se nastaviti 30. oktobra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno