Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Policijski službenik pri Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova (FMUP) Rusmir Abdulov rekao je da je s kolegama sačinjavao materijalne dokaze u ovom predmetu, te potvrdio svoje potpise na službenim zabilješkama koje mu je prezentovalo Tužilaštvo BiH.

Za zločin počinjen u selu Lokanj sudi se Goranu Maksimoviću, Ljiljanu Mitroviću, Slavku Periću, Miletu Vujeviću, Vukašinu Draškoviću, Gojku Stevanoviću, Raji Lazareviću i Mići Manojloviću. Njima je na teret stavljen napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992. godine. Sudi im se i za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Ugljeviku, Mitrović njegov zamjenik, dok je Slavko Perić bio komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

Abdulovu je predočavana i fotodokumentacija, a on je pojasnio da se radi o fotografijama više lokacija od interesa za istragu na području Lokanja, a koje je pokazao svjedok Stjepan Mitrović.

Odbrane su prigovorile na ulaganje službene zabilješke iz 2011. godine, istaknuvši da je nezakonito sačinjena.

Sudsko vijeće je navelo da će se uvesti ovaj spisak dokaza, a da će kasnije dati konačnu ocjenu.

Suđenje će se nastaviti 15. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre
Na suđenju za zločine u Rogatici, svjedokinja Tužilaštva ispričala je kako su njena djeca u augustu 1992. ranjena prilikom granatiranja sela Kozadre.
Radović i ostali: Muškarci odvojeni od žena i djece u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetile su se napuštanja svojih domova i odvajanja muškaraca u Bijelom Potoku 1. juna 1992. godine, kada su posljednji put vidjele svoje muževe, očeve i braću.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog