Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Ferdo Dejanović je kazao da je u aprilu 1992. godine bio aktivni pripadnik Specijalne jedinice policije u Sarajevu, koja je bila smještena u Domu policije, a kasnije tokom ljeta bio je postavljen i za komandanta oklopno-mehanizovane jedinice.

Kako je rekao, u Domu policije su neko vrijeme boravili Juka Prazina i njegova jedinica, sve dok ih komandant policije Dragan Vikić nije otjerao.

Dejanović je spomenuo da je tokom 1992. godine bilo više momenata kada je poželio da ode iz policije. Između ostalih, svjedok je naveo trenutak kada se desio zločin u neposrednoj blizini Doma, ne mogavši precizirati u kojem mjesecu tačno se to desilo.

“Taj dan nisam bio tu. Kada sam se vratio, na prilasku Domu vidio sam da je prometnica ispod Doma oprana, svježe saprana. Na ulazu sam sreo čovjeka koji je jedno vrijeme radio u kuhinji, kasnije je pridodat vodu za osiguranje. On mi je rekao da se desio zločin, da su pobijeni pripadnici rezervnog sastava vojske, da su Jukini pokupili tijela i odvezli ih odatle, a cestu saprali”, posvjedočio je on.

Nakon toga svjedok je, kako je kazao, sišao u podrumske prostorije Doma i od Džemala Šabića saznao da su pripadnici jedinice Juke Prazine doveli šest do sedam zarobljenika u Dom policije, u prostorije podruma, a da je potom Vikić naredio da se sprovedu u Centar službi bezbjednosti (CSB).

Prema iskazu svjedoka, Šabić mu je ispričao da su zarobljenike poveli prema CSB-u i da su likvidirani u Velikom parku. Kako je rekao, saznao je da je postavljena straža koja je obezbjeđivala mjesto događaja, a da su Jukini ljudi sklonili tijela.

“Specijalna jedinica i njen komandant su, po meni, najčasniji ljudi, a najviše zahvaljujući njenom komandantu. Potreslo me je to što ti ljudi, suprotno ljudskim, pravnim normama, ubiju nekoga”, izjavio je Dejanović, dodavši da tragove krvi nije vidio.

Kazao je da u podrumu Doma nije vidio nikakve prostorije koje bi mogao nazvati zatvorom i da nikada o tom događaju nije razgovarao s Vikićem ili Jusufom Pušinom.

Za zločin protiv ratnih zarobljenika počinjen u sarajevskom Velikom parku optuženi su Vikić, Pušina, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić.

Optužnica ih tereti da su, kao pripadnici policijskih i sigurnosnih struktura, bili informisani o zarobljavanju osam pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz transportera koji je bio u kvaru i nalazio se na području sarajevskog naselja Dobrinja. Nakon toga su zarobljenici odvedeni na lokalitet Velikog parka, gdje su ubijeni rafalnim pucanjem iz vatrenog oružja, u čemu su učestvovali optuženi Uzunović, Čovčić i druge osobe, navodi se u optužnici.

Vikić je nekadašnji komandant Specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine (MUP RBiH), a Pušina je bio pomoćnik ministra za uniformisanu policiju MUP-a RBiH.

Suđenje se nastavlja 20. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao