Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Slobodan Lukić je rekao da je 1992. bio generalni direktor preduzeća GIP “20. oktobar” u Sanskom Mostu, dodavši da su se nakon početka sukoba poslovi smanjili. On je pojasnio da Bošnjaci i Hrvati nisu iz straha dolazili na posao, ali da su dobijali fasungu i mogli podići novac.

Lukić je negirao da je naredio da se ijedan Bošnjak otpusti s posla, te naglasio da je odbio potpisati rješenja da se neko istjera iz stana. On je naveo da je nekoliko radnika poslao na radove u Njemačku te da mu je za to bila potrebna dokumentacija koju je nabavio preko Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

“Ja to nisam mogao bez podrške ljudi u MUP-u, u prvom redu Mirka”, rekao je Lukić, dodavši da je od optuženog Vrućinića tražio i da se na neki način osigura podjela hrane kako ne bi bila zaplijenjena.

Vrućinića, bivšeg načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) i člana Kriznog štaba u Sanskom Mostu, optužnica tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Svjedok je naglasio da je od aprila do augusta 1992. oko 70 Bošnjaka “prodefilovalo” kroz njegov stan, zbog čega je imao dosta problema, te je tražio od optuženog zaštitu za te ljude. Istakao je da je policija često dolazila, čak i u civilu.

Svjedok je naveo kako ima saznanja da su osobe zatvorene u “Betonirci” bile premlaćivane, kao i da se jedne prilike u šleperu koji je trebao ići za Manjaču ugušio jedan broj ljudi.

“U tom haosu je teško bilo ostati čovjek… Da nije bilo nas deset do 15 uglednijih Sanjana, uključujući i Mirka, bez obzira na funkciju, mislim da bi bilo više žrtava i problema u Sanskom Mostu… Smatram da ne bih bio ovdje da Mirko nije pomogao ljudima koji su htjeli da pomognu tim ljudima”, rekao je Lukić, dodavši da je u Sanskom Mostu izvršeno etničko čišćenje i to je “svjesno urađeno po direktivama s Pala”.

Bivši rezervni policajac Uroš Korica je kazao kako je 1992. oko sedam dana bio u “Betonirci”, te dodao da u njegovoj smjeni niko od zatvorenika nije bio maltretiran ili tučen. Istakao je da u njegovoj smjeni niko nije pokušao da uđe do zatvorenika.

“Ja kad sam bio tamo, garantujem životom, da su imali normalne uslove”, rekao je svjedok, kazavši da su mogli izaći preko dana te da nisu bili izgladnjivani.

On je istakao da su se dešavale pljačke u selima Hrustvo i Vrhpolje, te da je imao zadatak s kolegama da idu po srpskim selima i oduzimaju ukradenu robu.

Svjedok je negirao da mu je rođak Lazo Korica pričao da je Vrućinić naredio da se uradi bilo šta nezakonito.

Suđenje će se nastaviti 31. augusta.

 

Najčitanije
Saznajte više
Danko Kajkut: Na televiziji prepoznao osobu koja ga je uhapsila
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je 11. juna 1992. godine uhapšen na ulici i odveden u policiju, a da je poslije zaključio da ga je slobode lišio Kajkut, Dragan ili Danko.
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: U školi vidio policiju, paravojsku i pripadnike Karakajske čete
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je jedne prilike dostavio hljeb za ljude koji su bili zatvoreni u Tehničkom školskom centru (TŠC) u Karakaju, gdje je vidio pripadnike policije, paravojske i Karakajske čete.
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog
Gligorević: Veća kazna ili novo suđenje za silovanja u Zvorniku