Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Luka Džijan, bivši rezervni policajac, ispričao je da ima saznanja da je u maju 1992. godine bila racija u mjestu Bukova Greda, gdje su stradale dvije ili tri osobe.

On je pojasnio da je, kao pripadnik službe za materijalno-tehnička sredstva (MTS), donosio hranu u Srednjoškolski centar u Orašju, gdje su u izolaciji bili Bukovaljni i par osoba iz Orašja. Naglasio je da su oni tu bili radi svoje sigurnosti.

Džijan je istakao da su ove osobe jele isto što i policajci, kao i da mu je komandir Marko Dominković u par navrata kazao da “pojača hranu”, te im odnese cigare i ćebad. Negirao je da su Srbi u školi bili izgladnjivani.

“Ja sam tamo bio tri putna dnevno i nikad nikog nisam vidio s najmanjom modricom”, rekao je Džijan, dodavši da, dok je bio u Srednjoškolskom centru, nije vidio da su dolazili vojni policajci.

Jedne prilike, kako je kazao, došao je u Srednjoškolski centar i čuo da se objesio Pero Gavrić, koji je bio u izolaciji.

Ne mogavši precizirati mjesec, svjedok je naglasio da misli kako su osobe iz izolacije otišle na razmjenu u ljeto 1992. godine. Napomenuo je da je u jesen iste godine, također u školu, dovedena grupa ljudi, ali da se nisu tu dugo zadržali.

U unakrsnom ispitivanju Džijan je negirao da je u Srednjoškolskom centru vidio Dominkovića, kao ni Tadu Oršolića.

Za zločine počinjene u Orašju optuženi su, uz Dominkovića i Tadu Oršolića, i Đuro Matuzović, Ivo Oršolić, Joso Nedić, Marko Blažanović, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić. Prema optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici komandnih struktura Hrvatskog vijeća obrane (HVO) te vojne i civilne policije u Orašju. Na teret im je stavljeno da su počinili progon srpskog stanovništva i to ubistvima, zatvaranjem, mučenjima, silovanjima i drugim nečovječnim djelima.

Bivši rezervni policajac Nikola Troglić je izjavio da je, po formiranju izolacijskog centra u Orašju 1992. godine, radio na osiguranju objekta, odnosno izolanata, kako ne bi došlo do odmazde od strane lokalnog stanovništva.

On je naveo kao mu je rečeno da vojni policajci mogu dolaziti i odvoditi ljude iz izolacije, što su i činili. Svjedok je dodao da ima saznanja kako su neke osobe vođene u radni vod, te da su po povratku pričali kako su radili na skeli, čistili kuće ili kopali rovove. Trogrlić je istakao da su se te osobe većinom dobrovoljno javljale za obavljanje radova.

“U mojoj smjeni normalno su izgledali”, kazao je svjedok, napomenuvši da je donosio hranu, cigarete i nekad alkohol, zbog čega je bio prebačen na druge zadatke.

Odgovarajući na pitanja Odbrana, naveo je da Antu Živkovića nije nikad vidio u školi tokom svoje smjene, kao ni Mirka Jurića. Negirao je da je čuo kako je Jurić nekoga silovao, ubio, mučio ili maltretirao.

Suđenje će se nastaviti 22. augusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao