Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužiteljica Dika Omerović je uložila izvode iz registra vojnih obveznika, jediničnih kartona i dopise Službe za boračko-invalidsku zaštitu Opštine Zvornik, iz kojih proizlazi da su pripadnici brigade bili Slavko Perić, Mile Vujević, Vukašin Drašković, Gojko Stevanović, Rajo Lazarević i Mićo Manojlović.

Dokazi o pripadnosti Zvorničkoj brigadi VRS-a su predočeni i za Radivoja Đorđića i Cvjetka Popadića, protiv kojih je sudski postupak obustavljen zbog njihove smrti.

U odnosu na optuženog Ljiljana Mitrovića su uloženi akti Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) iz kojih proizlazi da je tokom rata bio pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ugljevik, dokumenti o njegovom kretanju u službi, ali i prijedlog nadređenih za njegovo postavljanje na mjesto zamjenika komandira Policijske stanice.

“U dokumentu je navedeno da se Mitrović uključio u borbena dejstva, da je bio pripadnik i jedno vrijeme komandant Interventne jedinice SJB-a, s kojom je obilazio ratišta širom Republike Srpske”, rekla je tužiteljica.

Odbrana je prigovorila na dokaze koji se odnose na Mitrovića, uz obrazloženje da nije sporno da je optuženi jedno vrijeme bio “komandant Interventnog voda”, ali je to bilo u periodu kasnijem od onoga koji optužnica tretira.

Među uloženim dokazima Tužilaštva su CD s popisom stanovništva u Zvorniku, odluke o proglašavanju i prestanku ratnog stanja te karta područja Lokanj.

Odbrana je prigovorila na predočene izvještaje Federalne uprave policije sa fotodokumentacijom i videosnimcima lokacija u Lokanju, uz obrazloženje da je bilo potrebno izaći na teren ili dovesti u sudnicu osobe koje su ove dokumente sačinile da iznesu pojašnjenja, što će, odlukom Suda, biti urađeno na jednom od narednih ročišta.

Za zločin počinjen u selu Lokanj sudi se Goranu Maksimoviću, Mitroviću, Periću, Vujeviću, Draškoviću, Stevanoviću, Lazareviću i Manojloviću, kojima je na teret stavljen napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992., kao i za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice SJB-a u Ugljeviku, Mitrović njegov zamjenik, a Perić komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade VRS-a, dok su ostali bili pripadnici ove jedinice.

Nastavak suđenja je 2. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao