Petak, 25 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Šabić je svjedočeći u svoju korist kazao da je u septembru 1995. godine civile u objekat gdje su bili smješteni dovozila vojna policija, nakon čega je dežurni policajac od njih uzimao lične podatke.

“Vojna policija dođe ispred objekta u kojem smo bili smješteni, svirnu automobilom i odu. Mi kada izađemo napolje, zatičemo dva civila, bez opisa gdje i kako su nađeni”, rekao je optuženi.

Pojasnio je da su mušakrci i žene bili smješteni u odvojenim prostorijama, izuzev bračnog para koji su se nalazili iznad policijskih prostorija, ali i da su bili uključeni u spremanje hrane jer su isto jeli oni i policajci. Civili, kako kaže, nisu imali previše zahtjeva, a svakom od njih je po dolasku nuđena medicinska pomoć.

Od dežurnog policajca Šabić nikada zvanično nije obaviješten da se neko od civila žalio na problem, izuzev žene koju je neko od vojnika na ulici isprepadao kada je u njenoj blizini galamio i pucao iz vatrenog oružja.

“Kada bi dolazilo do smjene vojnih jedinica u Jasenici, postojala je opasnost za civile, bilo je rizično za kretanje bilo kojeg civilnog stanovništva, te smo im sugerisali da tada ne budu na ulici”, rekao je optuženi i dodao da su civilima, pored Crvenog križa, redovno dolazili Bošnjaci iz Bosanske Krupe i bez problema im donosili hranu.

Ispričao je da je bilo situacija kada su pripadnici policije na vojnike repetirali automatsko naoružanje kako bi zaštitili civile da ovi ne nasrću na njih, a sprečavali su i fizičke napade i branili im da ulaze u kuću u kojoj su bile žene.

“Mi s tim civilima, osim hranjenja, nismo imali nikakve obaveze. Nismo ih ni prebrojavali. Ko god je htio, mogao je otići, ali niko nije to tražio niti je bilo takvih zahtjeva”, naveo je Šabić i dodao da je dobio naredbu da se zaštiti imovina srpskog stanovništva.

U policijskom odjeljenju u Jasenici, prema Šabićevim riječima, civila i policajaca je bilo 30, a nestalo je namirnica te je Crveni križ dobio poziv Stanice javne bezbjednosti (SJB) da se premjeste pa su po njih došli u dva kombija.

Optuženi je za ranjavanje civila u Jasenici čuo tek kada je uhapšen, ali dodaje da je imao te informacije da bi napravio izvještaj i proslijedio ga načelniku SJB-a.

Uz Šabića za ubistva i nečovječna postupanja u Bosanskoj Krupi optuženi su Jadranko Šaran i Zijad Kadić. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac.

Tužilaštvo je u cijelosti prigovorilo na iskaz koji je optuženi dao kao svjedok.

Za optuženog Kadića je rekao da su ga oslovljavali sa Zijad ili Zijo i da za ostale nadimke nije čuo, ali da se kolege iz njegovih jedinica nikada nisu zvali nadimcima, već imenima.

Nastavak suđenja je 20. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Kantonalni sud u Bihaću osudio je Sulejmana Sefića, Mehmeda Brkića, Senada Sarajliju, Jasmina Ćoragića i Alu Mujagića na ukupno 11 godina i četiri mjeseca zatvora za zločine nad zarobljenim pripadnicima Armije Bosne i Hercegovine na području Velike Kladuše tokom 1994. godine.
Lasica i Milović: Saznanja o zarobljenim u improvizovanom zatvoru
U nastavku suđenja za zločine na području Goražda, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je rekao da je čuo da su zarobljeni iz Lozja odvedeni i ubijeni.
Ristić i ostali: Preživio strijeljanje u Orahovcu
Duraković: Materijalni dokazi Odbrane
Danko Kajkut: Svjedoka u garaži tukli optuženi i Nenad Stevandić