Članak

Josipović i ostali: Materijalni dokazi stranih eksperata

15. Maja 2018.11:14
Ulaganjem materijalnih dokaza, među kojima su izvještaji stranih eksperata angažovanih od Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), nastavljeno je suđenje za genocid počinjen u Srebrenici.

Državno tužilaštvo uložilo je materijalne dokaze, pojasnivši da su korišteni u više predmeta MKSJ-a koji su optužnicom obuhvatali genocid u Srebrenici.

Među dokazima koje je u spis uložio tužilac Ibro Bulić nalaze se izvještaji antropologa, patologa, američke mornarice, kriminalističkih tehničara, Međunarodnog Crvenog križa te laboratorijski izvještaji, kojima Državno tužilaštvo dokazuje broj nestalih na području Srebrenice nakon njenog pada 1995. godine.

Izvještajima o obdukciji ostataka pronađenih u masovnim grobnicama Državno tužilaštvo želi dokazati plansko ubijanje muškaraca i način izvršenja ubistava, koja su se, kako je kazao tužitelj Bulić, uglavnom vršila hicima u grudi i glavu.

Odbrane svih optuženih uložile su prigovore na relevantnost, objektivnost i zakonitost uloženih dokaza Tužilaštva BiH.

Za genocid počinjen u Srebrenici, Tužilaštvo BiH tereti Miodraga Josipovića, Branimira Tešića, Dragomira Vasića, Danila Zoljića i Radomira Pantića. Na teret im je stavljeno prisilno premještanje, transport, zarobljavanje, a nekima od njih i pogubljenja muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. maj.

Admir Muslimović