Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Mladen Adamović, bivši pripadnik Interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, prisjetio se da su on i optuženi Mrđa u ovaj vod došli u približno isto vrijeme, početkom maja 1992. godine. Naglasio je da je Mrđa imao isti status kao i svi ostali, te da, prema njegovom znanju, nije mogao nekome naređivati.

Adamović je rekao da je njegov brat bio u logoru Omarska i da je 6. augusta 1992. bio u konvoju kojim je prebačen na Manjaču. Pojasnio je da je njegov brat srpske nacionalnosti, ali da je bio uhapšen i zatvoren u logor. Zašto je uhapšen, svjedok je kazao da ne zna.

“Ispričao mi je šta mu se desilo. On je mišljenja da mu je Darko spasio život. I njemu i toj ekipi što je bila s njim”, rekao je svjedok kroz suze, dodavši da mu je brat kazao da je vidio optuženog u konvoju, kao i na Manjači, te da se osjećao sigurno kad ga je vidio.

U unakrsnom ispitivanju svjedok je negirao da su u vodu dužili tamnoplave uniforme, pojasnivši da nisu tada imali jednoobrazne uniforme, nego je neko imao policijsko odijelo, a neko vojno.

Odbrani Radenka Marinovića svjedok je rekao da poznaje njihovog branjenika, koji je također bio pripadnik Interventnog voda, te da nije čuo da je on uradio nešto nasilno.

Optužnica tereti Darka Mrđu, Zorana Babića i Radenka Marinovića, bivše pripadnike Interventnog voda pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, da su učestvovali u progonu bošnjačkog stanovništva u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije Republike Srpske (RS). Na teret su im stavljena ubistva, prisilni nestanci i nečovječno postupanje 1992. godine.

Zaštićena svjedokinja S-12, koja je također iskaz dala u Mrđinu korist, navela je da je 20. jula 1992. godine u prijedorsko selo Bišćani došla srpska vojska i da su te prilike ubijeni njen muž i komšije. Neka tijela, kako je kazala, i sama je vidjela, a na predočenoj skici u sudnici je označila lokacije gdje je vidjela tijela, između ostalih, svog muža te Huse i Hazima Kadića.

Na pitanja Tužilaštva, S-12 je potvrdila da je tog dana vidjela pretučenog supruga, pored kojeg su stajale osobe u tamnoplavim uniformama.

Optuženi Mrđa se zahvalio svjedokinji i izrazio joj iskreno saučešće.

Suđenje će se nastaviti 27. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao