Članak

Merkez i ostali: Izvršenje naredbe ili strijeljanje

29. Marta 2018.12:30
Svjedočeći u svoju korist, optuženi Ibro Merkez je kazao da je učinio sve što je bilo u njegovoj moći da pomogne Srbima koje je vojska u ljeto 1992. dovela u Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Goražde.

Merkez je naveo da je krajem jula 1992. vojska dovela Srbe iz sela Bučje i ostavila ih u zgradi policije, da bi ih on kao načelnik smjestio u pomoćne prostorije i pobrinuo se za hranu i zbrinjavanje povrijeđenih.

“Nisam znao šta s njima da radim. Da ih izbacim napolje – pljušte granate, raznijet će ih, ili će ih Bošnjaci ubiti. Tako da sam ih smjestio u pomoćne prostorije koje su se nalazile u krugu SJB-a, rekao policajcima da ih odvode da vrše nuždu u isti WC koji smo i mi koristili. Poslao sam doktora da zbrine one koji su bili povrijeđeni”, izjavio je Merkez.

Dodao je da je ljudima obećao da ih niko neće ni tući ni maltretirati dok je on tu, što je i ispoštovao, sve dok nije ranjen granatom deset dana kasnije.

Za ratni zločin počinjen nad srpskim stanovništvom u Goraždu optuženi su Ibro Merkez, Predrag Bogunić i Ešef Hurić. Prema optužnici, Merkez je bio načelnik SJB-a Goražde i član Ratnog predsjedništva, Bogunić načelnik SJB-a u drugom periodu, a Hurić komandir stanice policije u tom gradu.

Optuženima se na teret stavlja da su u periodu od jula 1992. do druge polovine februara 1993. naredili i učestvovali u ubistvima više od 100 civila starosne dobi od sedam do 70 godina.

Merkez je istakao da za ubistvo Čede Jovanovića, za koje ga Tužilaštvo BiH tereti, ne može biti odgovoran jer, kako je naveo, to se desilo 21. augusta 1992. godine, a on je u to vrijeme bio u bolnici zbog ranjavanja.

Dodao je da je dužnosti člana Ratnog predsjedništva Goražde razriješen nakon 21 dana jer je, kako je kazao, odbio da izvrši naredbu o koncentraciji Srba s lijeve i desne obale Drine.

“Nisam bio na sjednici na kojoj je donesena odluka o koncentraciji srpskog stanovništva. Kada mi je 10. juna 1992. uručena ova naredba, odmah sam se uputio kod predsjednika Ratnog predsjedništva Hadže Efendića i kategorično odbio ovu naredbu. Tada je skočio i počela je galama i vika, da bi naposljetku rekao – ako ne izvršim naredbu, da ću biti strijeljan”, naglasio je Merkez.

Prema iskazu optuženog, Efendić je sutradan sazvao sjednicu Ratnog predsjedništva, osmu po redu, na kojoj je on razriješen dužnosti. Dodao je da su zatim uslijedili i akti upućeni Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) da se smijeni s dužnosti načelnika SJB-a Goražde.

Merkez će svjedočenje nastaviti 19. aprila.

 

 

Ajla Gežo