Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Prema iskazu Krunislava Furtume, on je u ljeto 1992. godine, s još deset članova porodice, zatvoren u stan u zgradi kod mjesnog ureda u Stuparima. Naglasio je kako je još Srba bilo zatočeno po stanovima u tri zgrade.

Furtuma je ispričao, kako stoji u iskazu, da je najgore bilo kada bi poginuo neko od Bošnjaka, jer bi tada “svi stražari upadali u stanove”, izvodili zatvorenike i tukli ih.

“Znam za trojicu stražara – zvali su ih Kahro, Šugo i Ismet”, kazao je svjedok u izjavi 2012. godine.

Furtuma je rekao da ima saznanja kako je tokom zatočeništva jedna osoba tučena i obješena u zgradi mjesnog ureda, a da je druga umrla od gladi.

Tužilaštvo BiH tereti Vejzovića da je od juna do septembra 1992. godine, kao pripadnik policije, mučio, maltretirao i zlostavljao muškarce srpske nacionalnosti. Optužen je da je mučio zarobljene srpske civile udarajući ih pesnicama u glavu i po genitalijama, čizmama, palicom i kundakom puške, stavljajući im pištolj i nož pod grlo, te prijeteći im i prisiljavajući ih da jedu papir.

Vejzoviću se prvobitno sudilo sa Safetom Mujčinovićem, Selmanom Busnovom, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Ramizom Halilovićem, Nedžadom Hodžićem i Osmanom Gogićem, koji su prvostepenom presudom oslobođeni optužbe za ratne zločine počinjene na području Kladnja u periodu od maja 1992. do jula 1993. godine.

Suđenje će se nastaviti 7. februara, kada će iskaz dati prvi svjedok Odbrane.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao