Sejdić: Amir Reko komandovao akcijom
jula 1992. godine.
Zaim Hubijer je posvjedočio kako je u aprilu 1992. na području mjesne zajednice Hubijeri formirao izviđački vod. Dodao je da je imao informaciju da je u januaru 1992. godine kamionom dovezeno oružje u selo Bučje i istovareno kod škole. Prema riječima svjedoka, u Budišićima se koncem aprila razgovaralo s predstavnicima srpskog stanovništva o smirivanju tenzija i njihovom uključenju u jedinice TO-a, što oni nisu učinili.
Hubijer je naglasio kako je 14. maja 1992. dobio naredbu iz Štaba TO-a da prilikom razoružanja naselja Budišići 16. maja 1992. stavi jedinicu pod komandu Amira Reke, što je i učinio. Taj zadatak, prema riječima svjedoka, nije uspješno obavljen, a on je pojasnio da je nakon toga bio i drugi pokušaj razoružavanja Bučja.
“Naredba je data 43. drinskoj brigadi. Komandovao je komandant 43. drinske brigade Amir Reko. Mi nismo učestvovali u tom zadatku”, kazao je Hubijer, dodavši da se Bučje razoružalo 14. jula 1992.
Svjedok je pojasnio da je još u junu saznao da će još jedna jedinica biti pridodata prilikom razoružanja radi “psihološkog efekta”.
On je naglasio i da Reki niko nije zamjerao ili prigovarao kada je u pitanju razoružavanje u Bučju.
Ahmetu Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), Državno tužilaštvo na teret stavlja da je naredio i nečovječno postupao prema civilima srpske nacionalnosti na području općina Rudo, Višegrad i Goražde.
Na ovom ročištu Tužilaštvo je uložilo set materijalnih dokaza, među kojima i dijelove knjige optuženog Sejdića, kazavši da su tu detaljno opisane akcija na Bučju, kao i u Strmici i Strgačini (općina Rudo).
Suđenje će se nastaviti 16. januara.