Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

jula 1992. godine.

Zaim Hubijer je posvjedočio kako je u aprilu 1992. na području mjesne zajednice Hubijeri formirao izviđački vod. Dodao je da je imao informaciju da je u januaru 1992. godine kamionom dovezeno oružje u selo Bučje i istovareno kod škole. Prema riječima svjedoka, u Budišićima se koncem aprila razgovaralo s predstavnicima srpskog stanovništva o smirivanju tenzija i njihovom uključenju u jedinice TO-a, što oni nisu učinili.

Hubijer je naglasio kako je 14. maja 1992. dobio naredbu iz Štaba TO-a da prilikom razoružanja naselja Budišići 16. maja 1992. stavi jedinicu pod komandu Amira Reke, što je i učinio. Taj zadatak, prema riječima svjedoka, nije uspješno obavljen, a on je pojasnio da je nakon toga bio i drugi pokušaj razoružavanja Bučja.

“Naredba je data 43. drinskoj brigadi. Komandovao je komandant 43. drinske brigade Amir Reko. Mi nismo učestvovali u tom zadatku”, kazao je Hubijer, dodavši da se Bučje razoružalo 14. jula 1992.

Svjedok je pojasnio da je još u junu saznao da će još jedna jedinica biti pridodata prilikom razoružanja radi “psihološkog efekta”.

On je naglasio i da Reki niko nije zamjerao ili prigovarao kada je u pitanju razoružavanje u Bučju.

Ahmetu Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), Državno tužilaštvo na teret stavlja da je naredio i nečovječno postupao prema civilima srpske nacionalnosti na području općina Rudo, Višegrad i Goražde.

Na ovom ročištu Tužilaštvo je uložilo set materijalnih dokaza, među kojima i dijelove knjige optuženog Sejdića, kazavši da su tu detaljno opisane akcija na Bučju, kao i u Strmici i Strgačini (općina Rudo).

Suđenje će se nastaviti 16. januara.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona