Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Faik Bišćević, bivši predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) u Sanskom Mostu je kazao da je uhapšen 27. maja 1992. i odveden u Magarice, gdje je pretučen i oduzeti su mu dokumenti i novac.

U iskazu koji je ranije dao Tužilaštvu BiH, pošto je Bišćević ranije preminuo, naveo je da je mora pročitati pripremljeni tekst. “Bila su napisana imena ljudi koje sam pozivao da se predaju. Čitao sam da smo ekstremisti i da smo zaveli narod”, naveo je 2005. godine Bišćević.

Prema njegovoj izjavi, odveden je u Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Sanski Most, gdje su bili zatvoreni svi viđeniji ljudi, političari, intelektualci i privrednici, a Srbi su dolazili s ulice i tukli ih, kao i neki stražari.

Odbrana optuženog Vrućinića je prigovorila na iskaze svjedoka, a sam optuženi je rekao da u njima ima puno neistina. Vrućinića je Tužilaštvo BiH optužilo kao načelnika SJB-a Sanski Most za udruženi zločinački poduhvat u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protuzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.

Na ovom suđenju Tužilaštvo BiH je uložilo nekoliko materijalnih dokaza, među kojima su dokumenti koji se odnose na ekshumacije i identifikacije tijela ubijenih na području Sanskog Mosta.

Odbrana je prigovorila na većinu, naglasivši da nisu relevantni i da nedostaje fotodokumentacija tokom vršenja uviđaja i ekshumacija.

Nastavak suđenja zakazan je za 17. novembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao