Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mirni protest je održan zbog prošlonedjeljnog neprofesionalnog odnosa prema ekipi “Radija Slobodna Evropa”, kada im je prijećeno “batinama”, te onemogućeno snimanje protesta demobilisanih pripadnika Armije BiH.

Milenko Voćkić, urednik “Radija Slobodna Evropa za BiH” izjavio je da je današnje okupljanje novinara ohrabrujuće, te da jedinstvom trebamo pokazati da novinari ne stoje na drugoj strani u odnosu na policiju ili zakon te da samo rade svoj posao.

“Ja sam uvjeren i moram da vam priznam da ne znam primjer u svijetu da su novinari negdje pravili neki nered, ili da su novinari ti koji stvaraju problem. Moramo da shvatimo svi, da novinari dolaze tamo gdje su problemi, da su u funkciji javnosti prije svega i da imaju obavezu o tome da informišu. Ako mi u tom svom radu nemamo podrušku policije, bojim se da mi onda zaista jesmo u jednoj teškoj situaciji i da imamo problem”, kazao je Voćkić.

Marija Arnautović. Izvor: BIRN BiH

Novinarka “Radija Sloboda Evropa”, Marija Arnautović, kojoj je onemogućeno snimanje protesta demobilisanih boraca, kazala je da je ovo okupljanje ipak pokazalo da među novinarima ima solidarnosti, te da je ovo jedini način da zajedno ukažemo na probleme sa kojima se suočavamo tokom svog rada.

“Da nas je više i da smo solidarniji možda se ovakve stvari ne bi dešavale, možda bi nam bilo lakše. Iskreno, nije mi bilo svejedno kada su nas policajci legitimisali, uzeli lične karte, matične brojeve, a pritom mi smo zaista samo radili svoj posao. Mislim da kao novinari nismo jedinstveni, da udruženja ne štite dovoljno naše interese, a da je ovo svakako jedan od načina da ukažemo na probleme”, objasnila je Arnautović.

Današnjem protestu prisustvovalo je nekoliko desetina novinara iz sarajevskih redakcija. Među njima je bio i Dvorin Sekulić, fotoreporter portala “Klix.ba” koji je i pokrenuo inicijativu za današnje okupljanje.

“Očekivao sam iskreno mnogo manji broj ljudi. S obzirom da ovakve podrške nikada nije bilo i da novinari nisu solidarni i jedinstveni – smatram da je današnji skup odličan način da pošaljemo poruku da se u ovoj zemlji krše osnovna novinarska prava, odnosno naše pravo na rad. Trebamo biti mnogo solidarniji i podržavati jedni druge”, objasnio je Sekulić.

Federalna uprava policije oglasila se saopštenjem o prošlonedjeljnom događaju, u kojem se navodi da je nakon interne istrage ustanovljeno da su dvije NN osobe napravile incident ispred objekta Parlamenta, na prostoru gdje se odvijao protest boračke populacije, čime su kontaminirali sigurnosni prostor i učinili ga visokorizičnim.

Najčitanije
Saznajte više
Nužnost ubrzavanja procesa reforme pravosuđa, zaključak konferencije u Sarajevu
Nema dvojbe da bi se proces pravosudnih reformi trebao ubrzati i da u njemu trebaju učestvovati civilni sektor i stručna zajednica, zaključeno je na konferenciji “Strateški okvir za reforme u sektoru pravde u BiH i ključni propisi s ciljem unapređenja procesa”, gdje su učesnici ukazali i na sudbinu i propuste Strateškog okvira za reformu sektora pravde i ključnih zakona o radu pravosuđa.
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima