Dević: Nemoćan narod
bezbjednosna situacija promijenila u Ključu, stanovništvo je podijeljeno u nacionalne grupe, nakon čega su neki zatvoreni i fizički maltretirani.
“U mom selu Velagići (općina Ključ), poslije sedmog maja 1992. godine zajedničke straže više nisu postojale. Do tog dana punkt je čuvao sastav rezervne policije, koji su zajedno činili i Bošnjaci i Srbi. Nakon sedmog maja, na punktu je bila samo srpska policija, sa pripadnicima ‘Crvenih beretki’, koji su došli sa strane”, objasnio je Fahrudin Ćemal, bivši odbornik SDA u Skupštini općine Ključ.
Dodao je i da je teško stanje za bošnjačko stanovništvo na području Ključa eskaliralo 26. maja 1992., kada je srpska vojska granatirala kompletna naselja.
“Mi smo bili nemoćni, sav taj narod s tog područja. Nakon granatiranja, srpska vojska nas je sve pozvala na predaju, što smo mi i uradili. Odveli su nas u salu Osnovne škole ‘Nikola Mačkić’, gdje smo bili zatvoreni i svakodnevno fizički maltretirani”, kazao je svjedok.
Kako je objasnio, iz škole je prebačen u zatvor u “Staru Gradišku”, odatle na “Manjaču”, pa u “Batkoviće”, gdje je razmijenjen početkom augusta 1993.
Za ubistva četiri civila u selu Kamičak (općina Ključ), svjedok je naveo da je čuo nakon rata.
Za optuženog Devića svjedok je izjavio da ga ne poznaje i nikada nije čuo da je počinio neki zločin. Tužilaštvo BiH je optužilo Devića da je kao pripadnik 17. ključke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), zajedno s još tri pripadnika iste brigade, 11. augusta 1992. učestvovao u progonu bošnjačkog stanovništva te ubistvima četiri Bošnjaka, čija su tijela izmasakrirana.
Nastavak suđenja zakazan je za 17. oktobar, kada će Tužilaštvo BiH pozvati još dva svjedoka.