Milojica i Rivić: Ubistvo oca i brata u logoru “Keraterm”
Edin Ramulić se prisjetio 30. aprila 1992. kada je Srpska demokratska stranka (SDS) sa policijom izvršila preuzimanje vlasti u Prijedoru. Naveo je da je tada izvršen vojni puč, te su preuzete sve institucije i postavljene barikade.
Njegovo selo Rakovčani (općina Prijedor), zajedno s još pet sela, se našlo, kako je svjedok rekao, u svojevrsnom getu. Zbog straha od neprijateljstva, naveo je da su svi formirali seoske straže, a u njegovom selu je postojala Teritorijalna odbrana (TO) koja je imala naoružanje.
“Došlo je do incidenta u Hambarinama, kada su ubijena dva srpska vojnika i mještani Ferid Sikić je ranjen. Tada je putem radija ‘Prijedor’ izdat ultimatum da se svo naoružanje preda”, ispričao je on, dodavši da je u tom periodu krenuo napad i granatiranje nakon čega je putna komunikacija između sela Bišćani, Rizvanovići i Rakovčani prekinuta.
Ramulić je kazao da je imao informacije kako je u selu Hambarine došlo do velikih ubistava i formiranja logora. Prisjetio se 30. maja, kada je bio proglas na radiju da muslimansko stanovništvo iskaže lojalnost u vidu postavljanja bijelih čaršafa.
“Sveopšti napad VRS-a desio se 20. jula prema muslimanskom stanovništvu u selima Rizvanovići, Rakovčani, Bišćani i dio Hambarina. Sela su opkoljena sa svih strana. Tražili su da vojno sposobno stanovništvo izađe. U koloni su ih vodili cestom. Oca i brata u koloni nisam mogao prepoznati. Sa prozora sam gledao da im pretresaju džepove”, prisjetio se on.
Kako je pojasnio, muškarci su odvedeni do škole u Rizvanovićima, a potom u logore “Omarska” i “Keraterm”. Izjavio je da su njegov otac i brat odvedeni i ubijeni u “Keratermu”, kao i sedam rođaka. Jedan stric, prema njegovim riječima, ubijen je odmah ispred škole u Rizvanovićima.
Svjedok je dodao da muslimansko stanovništvo nije pružalo vojni otpor jer su još krajem maja iste godine predali oružje. Pored logora “Keraterm”, Ramulić je naveo da su postojali i logori “Omarska” i “Trnoplje”. U “Trnopolju” je, kaže, proveo dvije do tri noći.
Ramulić je svjedočio na suđenju Bori Milojici i Želislavu Riviću, bivšim pripadnicima Šestog ljubijskog bataljona 43. prijedorske brigade VRS-a, optuženima za ubistva 19 civila bošnjačke, hrvatske i romske nacionalnosti počinjena u junu i julu 1992.
Optuženog Milojicu, svjedok je kazao da je prvi put vidio u sudnici banjalučkog suda, a čuo je da je jedan Milojica ubijen na punktu u maju 1992. i da se njegov brat sveti.
“Kasnije sam imao informacije da se zarekao da će ubiti stotinu muslimana zbog smrti brata”, pojasnio je on.
Suđenje se nastavlja 18. septembra.