Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Edin Ramulić se prisjetio 30. aprila 1992. kada je Srpska demokratska stranka (SDS) sa policijom izvršila preuzimanje vlasti u Prijedoru. Naveo je da je tada izvršen vojni puč, te su preuzete sve institucije i postavljene barikade.

Njegovo selo Rakovčani (općina Prijedor), zajedno s još pet sela, se našlo, kako je svjedok rekao, u svojevrsnom getu. Zbog straha od neprijateljstva, naveo je da su svi formirali seoske straže, a u njegovom selu je postojala Teritorijalna odbrana (TO) koja je imala naoružanje.

“Došlo je do incidenta u Hambarinama, kada su ubijena dva srpska vojnika i mještani Ferid Sikić je ranjen. Tada je putem radija ‘Prijedor’ izdat ultimatum da se svo naoružanje preda”, ispričao je on, dodavši da je u tom periodu krenuo napad i granatiranje nakon čega je putna komunikacija između sela Bišćani, Rizvanovići i Rakovčani prekinuta.

Ramulić je kazao da je imao informacije kako je u selu Hambarine došlo do velikih ubistava i formiranja logora. Prisjetio se 30. maja, kada je bio proglas na radiju da muslimansko stanovništvo iskaže lojalnost u vidu postavljanja bijelih čaršafa.

“Sveopšti napad VRS-a desio se 20. jula prema muslimanskom stanovništvu u selima Rizvanovići, Rakovčani, Bišćani i dio Hambarina. Sela su opkoljena sa svih strana. Tražili su da vojno sposobno stanovništvo izađe. U koloni su ih vodili cestom. Oca i brata u koloni nisam mogao prepoznati. Sa prozora sam gledao da im pretresaju džepove”, prisjetio se on.

Kako je pojasnio, muškarci su odvedeni do škole u Rizvanovićima, a potom u logore “Omarska” i “Keraterm”. Izjavio je da su njegov otac i brat odvedeni i ubijeni u “Keratermu”, kao i sedam rođaka. Jedan stric, prema njegovim riječima, ubijen je odmah ispred škole u Rizvanovićima.

Svjedok je dodao da muslimansko stanovništvo nije pružalo vojni otpor jer su još krajem maja iste godine predali oružje. Pored logora “Keraterm”, Ramulić je naveo da su postojali i logori “Omarska” i “Trnoplje”. U “Trnopolju” je, kaže, proveo dvije do tri noći.

Ramulić je svjedočio na suđenju Bori Milojici i Želislavu Riviću, bivšim pripadnicima Šestog ljubijskog bataljona 43. prijedorske brigade VRS-a, optuženima za ubistva 19 civila bošnjačke, hrvatske i romske nacionalnosti počinjena u junu i julu 1992.

Optuženog Milojicu, svjedok je kazao da je prvi put vidio u sudnici banjalučkog suda, a čuo je da je jedan Milojica ubijen na punktu u maju 1992. i da se njegov brat sveti.

“Kasnije sam imao informacije da se zarekao da će ubiti stotinu muslimana zbog smrti brata”, pojasnio je on.

Suđenje se nastavlja 18. septembra.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao