Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vještaka vojne struke Martina Frančeševića, koji je direktno saslušan 11. maja ove godine, na današnjem ročištu je unakrsno ispitala Odbrana prvooptuženog Đelilovića.

Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Nermina Kalembera i Šerifa Mešanovića za zločine počinjene nad zatočenicima u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”.

Na teret optuženima je stavljeno nečovječno postupanje, nanošenje fizičke i duševne patnje zatočenicima u logorima “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”. Prema optužnici, Šabić je bio komandir policije u Pazariću od početka juna 1992. godine. Ostali optuženi bili su u civilnim i vojnim strukturama te obavljali dužnosti u logorima.

Advokatica Vasvija Vidović je vještaku predočavala niz dokumenata, među kojima i Odluku Ratnog predsjednišva općine Hadžići od 14. maja 1992. godine o stavljanju u privremenu izolaciju lica za koje postoje sumnje da sarađuju s neprijateljskim formacijama. Vještak je kazao da smatra kako ovog datuma nije postojalo Ratno predsjedništvo, nego Krizni štab.

Vidović je istakla kako je u svojoj analizi vještak tvrdio da su “osobe navedene u optužnici” učestvovale u formiranju zatočeničkih objekata, te upitala ga šta je baza za tu tvrdnju. On je odgovorio da su to materijali koje je dobio u vezi s vještačenjem. On se, na zahtjev advokatice da navede jedan dokument na osnovu kojeg tvrdi učešće optuženih u formiranju tih objekata, nije mogao sjetiti.

“Vi ste pomenuli veliki broj naredbi. Ne mogu se sjetiti šta stoji u njima”, rekao je Frančešević, nakon što je Odbrana nabrojala niz dokumenata, te kazala da uopće nije cijenio ulogu Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Hadžići, Prvog korpusa i 14. divizije u kontekstu rukovođenja i komandovanja zatočeničkim objektima.

On je istakao da nije našao podatak za tvrdnju Odbrane da su mnoga lica, prema evidenciji, učestvovala u maju 1992. godine u različitim aktivnostima uključujući i borbena dejstva.

Vidović je naglasila kako je vještak tvrdio da nije provjeravan razlog zatvaranja osoba, te mu predočila dokument privedenih i zadržanih lica, istaknuvši da je za svako lice naveden razlog privođenja.

“Moja tvrdnja je da vaš nalaz nije tačan. Puno uglednih vojno sposobnih Srba je ostalo na području Hadžića i nisu imali nikakvih problema”, rekla je Vidović.

Vještak je naveo i kako smatra pušku M-48 trofejnim oružjem, koje ima vrlo slabu vrijednost u poređenju s nekim drugim. Vidović je istakla da je on prema nalazu minimalizirao značaj posjedovanja takvog oružja, kao i da nije dao značaj da je “kod tih ljudi pronađeno 50 puškomitraljeza”.

Na pitanje šta će sesokim stražama puškomitraljez, vještak je odgovorio da je to iz istih razloga što je “to trebalo u Kreševu, Kiseljaku…”.

Odbrana Đelilovića će unakrsno ispitivanje nastaviti 6. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao