Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Goran Vujović, Miroslav Duka i Željko Ilić su u prvostepenoj presudi proglašeni krivim za mučenja, premlaćivanja i zlostavljanje civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u Stanici javne bezbjednosti (SJB) i Đačkom domu u Bileći.

U obrazloženju žalbe, sve tri Odbrane složile su se da je Sud BiH pogrešno utvrdio činjenično stanje, te su zatražile oslobađajuću presudu ili ukidanje prvostepene presude te novi pretres pred Apelacionim vijećem.

“Sud nije imao dovoljno materijalnih i subjektivnih dokaza. Smatramo da nije dokazan široki i sistematski napad, kao ni postojanje diskriminatorne namjere od strane optuženih”, kazao je u obrazloženju žalbe Dukin advokat Dejan Bogdanović.

Tužilaštvo BiH je zatražilo preinačenje prvostepene presude, utvrđivanje potpune krivične odgovornosti te dužu kaznu od izrečene za sva tri optužena.

Sud BiH je osudio Gorana Vujovića na šest, Miroslava Duku na 12, a Željka Ilića na pet godina za zločin protiv čovječnosti počinjen u Bileći 1992. godine.

Vujović i Duka osuđeni su da su počinili progon protivpravnim zatvaranjima, nečovječnim postupanjem, deportacijom, ubistvima i mučenjem.

Vujović je osuđen da je zločine počinio kao načelnik SJB-a Bileća, a Duka kao komandir u SJB-u. Ilić je osuđen kao policajac za progon, fizičkim i psihičkim zlostavljanjem zatočenika.

Odluka Apelacionog vijeća o žalbama bit će naknadno donesena.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao