Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Almir Vejo, bivši policajac u općini Novi Grad, prisjetio se da je bio na Dobrinji kada je došlo do zarobljavanja grupe vojnika u tom naselju 1992. godine.

“Stanari su rekli da je iza zgrade pala gusjenica, transporeter taj bio. I otišli smo tamo da vidimo”, rekao je Vejo i dodao da je saznao da je tamo bilo osam vojnika.

Svjedok je naglasio da su stanari pregovarali s njima, ali da se ne može sjetiti da je on lično s njima razgovarao. Tužilaštvo je reklo da je u ranijem iskazu svjedok naveo kako je jedna osoba izašla iz transportera i rekla da čekaju da dođe vojska po njih, što je on i potvrdio.

Vejo je naglasio da vojnike niko nije dirao, te da je išao u njihovoj pratnji do mjesne zajednice, gdje su pretrešeni i da su kod njih nađene bombe. Svjedok je istakao i da je o tome obaviještena policijska stanica Novi Grad.

“Oni su rekli da će poslati nekog po te ljude. Došao je kombi, mislim da je bio policijski Novi Grad”, rekao je Vejo.

Istakao je da su vojnici ušli razoružani u kombi, te da “nije bilo lisica”. Na predočenu izjavu prema kojoj tvrdi “da misli” da su vojnici bili vezani kanapom, jer nije bilo lisica, svjedok je kazao da “može biti” i da se ne može sjetiti.

Vejo je naveo da je bio prisutan kada su ušli u kombi i da je znao da ih vode u policijsku stanicu Novi Grad. Negirao je da je ikad saznao šta se desilo s tim osobama.

Za zločin protiv ratnih zarobljenika optuženi su Dragan Vikić, Jusuf Pušina, Nermin Uzunović i Mladen Čovčić. Optužnica ih tereti da su kao pripadnici policijskih i sigurnosnih struktura bili informirani o zarobljavanju osam pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) iz transportera u kvaru koji se nalazio na području sarajevskog naselja Dobrinja.

“Nakon toga su zarobljenici odvedeni na lokalitet Velikog parka, u blizini Doma policije, u središtu Sarajeva, gdje su ubijeni rafalnim pucanjem iz vatrenog oružja, u čemu su učestvovali optuženi Uzunović, Čovčić i druge osobe”, navodi se u optužnici Tužilaštva BiH. Prema navodima Državnog tužilaštva, tijela su uklonjena i sakrivena, a djelimični posmrtni ostaci dvojice ubijenih su pronađeni, a za ostalima se još uvijek traga.

Drugi svjedok Srđan Tešanović je ispričao da je bio u rezervnom sastavu u kasarni JNA u Lukavici, kada je u aprilu 1992. stigla informacija da par transportera treba ići na Ilidžu. U jednom od njih, kako je rekao, bili su Milivoje Lalović, Đoko Bjelica i još jedna osoba.

Pojasnio je da su transporteri krenuli i da je kasnije javljeno da je kvar nastao na jednom u okolini aerodroma, te da su imali infomaciju da su zarobljeni na tom području. Istakao je i da je kasnije pronađen transporter, ali “da njih nije bilo”.

“Zadnju informaciju koju sam imao je da su ubijeni”, rekao je svjedok.

Suđenje će se nastaviti 6. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao