Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iz Ministarstva pravde BiH kažu da još uvijek nisu dobili informaciju o ovom predmetu.

“Nakon što budemo obaviješteni, Ministarstvo pravde BiH će preduzeti sve potrebne korake u vezi zahtjeva za ekstradiciju”, navode iz Državnog ministarstva pravde.

Marić, američki državljanin bh. porijekla, osuđen je na 18 mjeseci zatvora zbog laganja da bi dobio useljenički status.

Sud u Jacksonvilleu u državi Floridi osudio je Marića jer je tokom apliciranja za ulazak u Sjedinjene Američke Države (SAD) prikrio činjenice iz svoje ratne prošlosti u BiH. U saopćenju američkih vlasti navodi se da je Marić imao ulogu u jednom logoru u kojem je došlo do zlostavljanja pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Na upit postoji li istraga za ratne zločine protiv Slobe Marića, iz Tužilaštva BiH su odgovorili da “ne mogu komentirati”.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ne dopustiti da sjećanje na genocid postane samo ceremonijalno
I danas se suočavamo s poricanjem genocida u Srebrenici i holokausta te glorifikacijom ratnih zločinaca, a akademska istraživanja su važna u kreiranju narativa o genocidu na međunarodnom nivou, rečeno je u nastavku međunarodne konferencije “Naša priča, naše obećanje”, posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida
Memorijalni centar Srebrenica u budućem radu bavit će se obrazovanjem i načinom kako se rat u Bosni i Hercegovini i genocid istražuje i izučava, rekao je direktor ove institucije Emir Suljagić na otvaranju međunarodne konferencije posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom