Subota, 6 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Avdibašić je uhapšen u petak, 3. marta, zbog sumnje da je od septembra 2016. do marta ove godine, u više navrata i u različitim iznosima, primio ukupno 1.600 eura dara od direktora jednog privrednog društva iz Gračanice.

Iz Kantonalnog tužilaštva Tuzla su saopćili da se Avdibašić sumnjiči da je dar primio kako bi “pogodovao” ovom poduzeću, te je zaposlenicima nalagao da se, po ubrzanoj dinamici i van utvrđenog redoslijeda, vrši isporuka kvalitetnijih drvnih sortimenata a na štetu drugih drvoprerađivača koji posluju sa šumskim gazdinstvom.

“Avdibašić je osumnjičen i da je zloupotrebom službenog položaja pogodovao da više osoba bez potpisanog ugovora o veleprodaji sa šumskim gazdinstvom preuzima drvne sortimente. Također, osumnjičen je i da je pogodovao da određene osobe sijeku drvo van propisanih procedura ili da preuzimaju drvo za ogrjev ili sadnice drveta bez plaćanja gazdinstvu, te da je u jednom slučaju naložio zaposlenicima da onemoguće jednom drvoprerađivaču kupovinu drvnih sortimenata iako je to privredno društvo imalo potpisan ugovor za izvoz drveta s gazdinstvom”, saopćeno je iz Tužilaštva.

Tužilaštvo i pripadnici Odjeljenja za organizirani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Tuzla proveli su istražne radnje i prikupili operativna saznanja o ovim krivičnim djelima, te je prilikom pretresa, obavljenog u petak u Lukavcu, kod osumnjičenog pronađeno 600 eura za koje se sumnja da ih je isti dan primio od vlasnika gračaničkog poduzeća.

Iz Kantonalnog tužilaštva Tuzla su saopćili da se istraga vodi i protiv S.H., direktora gračaničkog poduzeća, zbog sumnje da je počinio krivično djelo davanja dara ili drugih oblika koristi.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud. Foto: Detektor
Naredne sedmice presuda za zločine u Prijedoru
Državni sud će naredne sedmice izreći prvostepenu presudu osmorici optuženih za zločine protiv čovječnosti počinjene krajem jula 1992. na području Ljubije kod Prijedora.
Eksperti za vanjsko praćenje VSTV-a predali izvještaje i podnijeli ostavke
Dvoje vanjskih eksperata koji su bili angažovani u okviru programa vanjskog praćenja rada i funkcionisanja Odjela za provođenje postupka po izvještajima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH podnijeli su svoje završne izvještaje, a ujedno i ostavke predsjedniku VSTV-a Saninu Boguniću, potvrdili su za Detektor iz Delegacije Evropske unije u BiH.
BIRN BiH i Fakultet za kriminalistiku potpisali sporazum o saradnji
UN traži strožiju online zaštitu djece