Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Omer Čemalović, vještak medicinske struke, na osnovu pregleda i medicinske dokumentacije utvrdio je da svjedok “A” boluje od hroničnog posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) koji se odslikava uglavnom u znacima potištenosti, depresiji te čestim pojavljivanjima traumatičnih slika iz rata.

“To mi zovemo ‘flashback’, a to znači da se kod pacijenata javljaju određene slike nekog traumatičnog događaja, u ovom slučaju događaja iz rata. Svjedok ‘A’ od 1995. godine ima medicinsku dokumentaciju i od tada je na lijekovima”, rekao je Čemalović.

Prema mišljenju vještaka, svjedočenje će uticati na duševno i emotivno stanje pacijenta, ali neće biti narušeno njegovo psihičko zdravlje.

Vještak je utvrdio da je svjedok “A” sposoban da učestvuje i da prisustvuje suđenju, ali i da za isto nije motivisan i zainteresovan.

Za psihičko i fizičko zlostavljanje zatvorenika u objektu “Crna kuća” u Kruščici, Tužilaštvo BiH tereti Mineta Akeljića, Šabana Haskića, Senada Bilala, Hazima Patkovića i Šemsudina Đelilovića. Oni su optuženi da su od jula do novembra 1993. godine učestvovali u zločinima počinjenim nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti.

Akeljić je optužen kao nekadašnji komandir Vojne policije Prvog bataljona 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), a Haskić, Bilal, Patković i Đelilović kao bivši pripadnici ove jedinice.

Na današnjem suđenju Tužilaštvo BiH je uvelo set od 45 materijalnih dokaza, na koje Odbrane nisu imale prigovor.

Nastavak suđenja zakazan je za 13. mart, kada će Tužilaštvo BiH unijeti preostale materijalne dokaze te ispitati svjedoka “A”.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno