Srijeda, 13 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužiteljica Anela Garčević u sudski spis je uložila tri rješenja federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kojima je preduzeću “Džerikom” odobrena isplata budžetskih sredstava Federacije BiH, po osnovu poticaja u ukupnom iznosu od 230.281 konvertibilnih maraka.

Garčević je kao dokaz priložila i deset izvoda iz trezorskih aplikacija, koje potvrđuju isplatu sredstava na račun “Džerikoma”.

Tužilaštvo Tuzlanskog kantona je pojasnilo kako ovi dokazi potvrđuju da je gradačački “Džerikom” jedna od firmi koje su dobile poticaj, uz prethodni dogovor sa optuženim da će polovicu sredstava vratiti njemu.

Optužnica Jerka Ivankovića Lijanovića, Suada Čamdžića, Merseda Šerifovića i Stipu Šakića tereti za zloupotrebe položaja i ovlašćenja vezano za nezakonitosti prilikom dodjele podsticaja poljoprivrednicima na području Tuzle i Federacije BiH od 2011. do kraja 2014. godine.

U ovom predmetu, Optužba je ranije zaključila sporazum o priznanju krivnje sa Edinom Ajanovićem, bivšim ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Tuzlanskog kantona.

Sporazum je prihvatio Kantonalni sud Tuzla te je donio osuđujuću presudu i izrekao Ajanoviću kaznu zatvora u trajanju od jedne godine.

Na ovom ročištu se nisu pojavili svjedoci Alan Smajić, Amir Hećimović i Toni Bošnjak.

Nastavak suđenja planiran je za 17. februar.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana
Milorad Dodik novčanu kaznu od 36.500 maraka, kojom je zamijenio kaznu zatvora, još uvijek nije platio. Za uplatu ima rok od mjesec dana.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata
Potvrđena optužnica protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka