Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Kantonalno tužilaštvo u Bihaću tereti šestoricu optuženih da su od 2006. do sredine 2014. godine, kao organizirana grupa od više firmi koje se bave sječom drveta, primali novac, darove i druge oblike koristi, čime su sebi pribavili korist od 540.100 konvertibilnih maraka (KM) i zahtijevali dodatnih 76.500 KM.

“Ova kriminalna i udružena aktivnost optuženih se odvijala kroz procedure javnih nabavki i dodjele ugovora na osnovu kojih su od pravnih i fizičkih lica koja se bave sječom šume zahtijevali i primali novac i druge stvari ili usluge”, navedeno je u optužnici.

Muslimović je bivši direktor Šumskog privrednog društva “Unsko-sanske šume”, Šehić izvršni direktor za šumarstvo, dok su ostali optuženi bili uposlenici ŠPD-a.

Tužilac Senad Ljubijankić je u uvodnim riječima rekao da će saslušanjem oko 40 svjedoka dokazati sve navode optužnice.

Muslimovićev advokat Alaga Bajramović kazao je da će Odbrana iznijeti svoj plan dokaza nakon što Tužilaštvo završi dokazni postupak, ali je najavio da će njegov klijent svjedočiti u svoju korist.

“Ukoliko se i dokaže zloupotreba položaja i ovlasti, te primanje dara i drugih oblika koristi – a vjerujem da neće – ni tada nema elemenata da se govori o organiziranoj kriminalnoj grupi. Odbrana vjeruje u neovisnost suda u Bihaću i vjerujem da ćemo, nakon provedenih dokaza, dokazati nevinost mog branjenika”, rekao je Bajramović.

Prvi svjedoci Optužbe trebali bi biti saslušani 24. januara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu