Radaković i Pejić: Uvođenje materijalnih dokaza
Tužilac Izet Odobašić uložio je potvrde da je optuženi Milorad Radaković bio pripadnik Stanice javne bezbjednosti Prijedor (SJB), a Goran Pejić pripadnik Vojne pošte 7362, takođe iz Prijedora.
Među uvedenim materijalnim dokazima se nalaze i dopisi Okružnog Tužilaštva iz Banje Luke, kao i Osnovnog suda iz Prijedora iz 2015. godine u kojima se vidi da je zapisnik o uviđaju ubistva članova porodice Ećimović ocijenjen kao “bezvrijedni registarski materijal”, te uništen.
Tužilaštvo BiH je uložilo i rednu listu SJB-a Prijedor, u kojoj je evidentirano da je optuženi Radaković bio prisutan na poslu u junu 1992. godine.
“Tužilaštvo BiH ulaže karton vozača motornih vozila, jer se na ovom kartonu nalazi Pejićeva fotografija, koja se nalazi i u fotoalbumu korištenom za prepoznavanje optuženog”, objasnio je tužilac Odobašić.
Na ovaj materijalni dokaz, Pejićeva Odbrana uložila je prigovor o zakonitosti, rekavši da to nije ista fotografija iz fotoalbuma.
Prema optužnici, Radaković i Pejić su 13. juna 1992. godine sa svjedokom S-1 došli u Tukove (opština Prijedor). Jedan od optuženih je u prvoj kući ubio tri člana porodice Ećimović, a u drugoj su obojica pucala i ubila još dva člana.
Radaković je optužen kao pripadnik rezervnog sastava SJB-a, dok se za Pejića navodi da je bio u neidentifikovanoj vojnoj ili policijskoj formaciji.
Uloženi su i dokazi iz matične knjige umrlih članova porodice Ećimović, kao i zapisnik o ekshumaciji i obdukciji tijela iz masovne grobnice Jakarina kosa iz novembra 2011. godine.
“Prilikom ekshumacije ove grobnice, pronađeno je 370 tijela. Među njima bili su svi članovi porodice Ećimović ubijeni u junu 1992. godine”, kazao je Odobašić.
Odbrane Radakovića i Pejića na uvedene materijalne dokaze nisu imali primjedbi.
Suđenje se nastavlja 24. januara, kada će Tužilaštvo BiH kao svog posljednjeg svjedoka saslušati sudskog vještaka.