Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine počinio zločin protiv čovječnosti na području Sokoca.

Sudsko vijeće zaključilo je da Pržulj nije bio upravnik zatočeničkog objekta u selu Čavarine i da nije mogao biti odgovoran za nezakonita zatvaranja, zlostavljanja, kao ni za odvođenje šest zatvorenika koji se i dalje vode kao nestali.

“Vijeće nije moglo van razumne sumnje utvrditi da je optuženi poduzimao radnje koje mu se stavljaju na teret. Prije svega, nije moglo utvrditi da je vršio dužnost upravnika zatočeničkog objekta u Čavarinama”, rekao je predsjedavajući Vijeća Zoran Božić.

Božić je istaknuo da Tužilaštvo BiH nije izvelo nijedan materijalni dokaz da je Pržulj obavljao dužnost upravnika.

“Odbrana nije sporila da je optuženi bio pripadnik Druge romanijske brigade i da je obavljao dužnost komandira straže”, kazao je Božić, naglasivši da svjedoci nisu mogli znati koju je dužnost obavljao Pržulj.

On je istaknuo da nije sporno da su zatvorenici u Čavarinama boravili u nehumanim uslovima i da su premlaćivani, ali nije utvrđeno da se te radnje mogu dovesti u vezu sa optuženim.

Kako je napomenuo, Vijeće je utvrdilo da je optuženi donosio hranu zatvorenim osobama i pomagao im bez znanja komande.

Prema presudi, Tužilaštvo BiH nije dokazalo da je Pržulj znao šta će se desiti sa osobama čija imena su mu data da ih pročita sa spiska. Ovim osobama se nakon napuštanja objekta u Čavarinama gubi svaki trag.

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre
Na suđenju za zločine u Rogatici, svjedokinja Tužilaštva ispričala je kako su njena djeca u augustu 1992. ranjena prilikom granatiranja sela Kozadre.
Radović i ostali: Muškarci odvojeni od žena i djece u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetile su se napuštanja svojih domova i odvajanja muškaraca u Bijelom Potoku 1. juna 1992. godine, kada su posljednji put vidjele svoje muževe, očeve i braću.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog