Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH bi u petak, 23. decembra, trebao izreći presudu Mitru i Radetu Vlasenku te Dragi Končaru, optuženima da su 4. juna 1992. godine, tokom pretresa u Kozarcu (općina Prijedor), pronašli grupu od osam civila koji su se krili u jednoj kući, a zatim ih ubili. Rade Vlasenko je optužen i da je iz Trnopolja izveo dvojicu zatvorenika, koje je odveo na prinudni rad, a zatim jednog od njih ubio, dok je drugi uspio pobjeći.

Isti dan, Sud BiH bi trebao izreći presudu i Nenadu Pržulju, kojeg Državno tužilaštvo tereti da je, kao komandir zatvora u Osnovnoj školi “Petar Kočić” u selu Čavarine kod Sokoca, učestvovao u zatvaranju, premlaćivanju i nestanku Bošnjaka, kao i drugim nečovječnim djelima.

Državno tužilaštvo bi u srijedu, 21. decembra, trebalo ispitati vještaka sudske medicine, nakon čega će Odbrana Zdenka Andabaka početi sa izvođenjem svojih dokaza. Kako je rečeno, planirano je da odmah na početku dokaznog postupka bude saslušan optuženi Andabak, optuženi za zločine počinjene na području Livna.

Bivši pomoćnik načelnika za bezbjednost Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) Milorad Trbić, koji je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, trebao bi u srijedu, 21. decembra, svjedočiti na suđenju Srećku Aćimoviću za zločin počinjen u Srebrenici.

Iduće sedmice se nastavljaju suđenja za zločine počinjene u Doboju, Kotor-Varoši, Bužimu, Prijedoru, Zavidovićima, Vozući, Odžaku, Bosanskom Novom, Mostaru, Livnu, Čapljini, Hadžićima, Bijeljini, Bugojnu, Ljubuškom, Tesliću i Konjicu.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović