Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Državno tužilaštvo se žalilo na visinu kazne, zatraživši da se prvostepena presuda preinači i izrekne zatvorska kazna dužeg trajanja. Odbrane Vojića i Mešića su se žalile na povredu krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, tražeći preinačenje presude i oslobađanje obojice ili obnavljanje suđenja.

U martu ove godine Vojić i Mešić su proglašeni krivima da su kao pripadnici 501. brigade Petog korpusa Armije BiH (ABiH) u noći između 1. i 2. maja 1994. godine, s još jednom osobom, silovali jednu ženu.

Tužilac Ćazim Hasanspahić je naveo da se radi o teškom krivičnom djelu koje je izvršeno pred članovima porodice žrtve, što svakako predstavlja otežavajuću okolnost.

“Iz ovih razloga Tužilaštvo BiH smatra da kazna zatvora od sedam godina ne zadovoljava svrhu kažnjavanja, te tražimo da se prvostepena presuda preinači i izrekne duža kazna zatvora”, rekao je Hasanspahić.

Vojićev advokat Fadil Abaz je kazao da je tokom suđenja došlo do povrede krivičnog postupka, te je dodao da u materijalnim dokazima nedostaje zapisnik o saslušanju oštećene dat u fazi istrage u Bihaću 1994. godine, kao i nalaz i mišljenje doktora Miroslava Rakočevića nakon vještačenja oštećene.

Pred sudom u Bihaću 1994. godine Vojić i Mešić su sa drugima osuđeni za nasilničko ponašanje u kući oštećene, ali ne i za silovanje, koje je uslijedilo nakon što su je odveli na livadu.

“Kako su nestali ovi dokumenti? Ili ih je neko izuzeo u Bihaću ili u Tužilaštvu BiH”, rekao je Abaz.

Kenan Ademović, advokat drugooptuženog Mešića, nije se pojavio na ročištu, ali se Vijeću obratio sam optuženi.

“Izražavam žaljenje za sve što je učinjeno i žao mi je što sam bio tu. Ipak, znam da je tu bilo nas petoro i znam da Adil Vojić i ja to nismo napravili”, kazao je Mešić.

Apelaciono vijeće će odluku o žalbama donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno