Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedokinja Rajka Popović je ispričala da je u rodnom selu Tošići (općina Trnovo) živjela sve do 30. jula 1993. godine, kada je s porodicom zbog sigurnosne situacije krenula prema Kalinoviku.

Na prevoju Rogoj ih je, kako je kazala, zaustavila “muslimanska vojska” i odvela na obližnje brdo Javorak, gdje je bilo još stanovnika srpske nacionalnosti i zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

“Godinjak je tu bio i rekao nam je da nigdje ne bježimo, da smo tu sigurni”, izjavila je Popović.

Prema njenim riječima, počeo je protunapad VRS-a i ljude koji su tu boravili vojnici su poveli u selo Dejčiće.

“Dok smo prolazili, vidjeli smo mrtve ljude oko kuća”, prisjetila se svjedokinja.

Dodala je da su ih smjestili u Osnovnu školu u Dejčićima. Svjedokinja je s još žena i djece bila zatvorena u jednoj od učionica. Nije vidjela gdje su smješteni muškarci, no “moglo se čuti kada se nešto dešava”.

Popović se prisjetila jedne noći kada je izvjesni vojnik Toza ušao u njihovu učionicu, ošamario dvije ili tri žene, a jednu djevojku izveo. Te noći se čula galama u cijeloj školi.

“Kasnije je on nju vratio. Sljedeće jutro, kada su nas vodili da čistimo u ‘Rajski do’, vidjeli smo da iznose tijelo nekog muškarca”, kazala je svjedokinja.

Ona je dodala da je u “Rajskom dolu” jedne prilike srela i Edhema Godinjaka, s kojim je razgovarala o ratnoj situaciji. Optuženog Godinjaka je, kako je navela, vidjela i u Dejčićima, kada je nudio zatvorenicima da potpišu “ugovor o lojalnosti”.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, svjedokinja Popović je rekla da u ranijim izjavama nije spominjala da je viđala optuženog Godinjaka, jer se nije sjećala, a da se određenih detalja prisjetila tek nakon razgovora sa ženama koje su bile s njom.

Za zločine nad zarobljenicima i civilima počinjene na području Trnova, s Godinjakom su optuženi i Medaris Šarić i Mirko Bunoza. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba TO-a, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Svjedokinja Popović je kazala da je u školi u Dejčićima boravila sedam dana, nakon čega je s drugim ženama prebačena u obdanište, dok su muškarci prebačeni u Dom zdravlja.

Ona je rekla da je 1. septembra odvedena u selo Ljuta, na razmjenu.

Suđenje se nastavlja 25. oktobra.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao