Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedokinja Rajka Popović je ispričala da je u rodnom selu Tošići (općina Trnovo) živjela sve do 30. jula 1993. godine, kada je s porodicom zbog sigurnosne situacije krenula prema Kalinoviku.

Na prevoju Rogoj ih je, kako je kazala, zaustavila “muslimanska vojska” i odvela na obližnje brdo Javorak, gdje je bilo još stanovnika srpske nacionalnosti i zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

“Godinjak je tu bio i rekao nam je da nigdje ne bježimo, da smo tu sigurni”, izjavila je Popović.

Prema njenim riječima, počeo je protunapad VRS-a i ljude koji su tu boravili vojnici su poveli u selo Dejčiće.

“Dok smo prolazili, vidjeli smo mrtve ljude oko kuća”, prisjetila se svjedokinja.

Dodala je da su ih smjestili u Osnovnu školu u Dejčićima. Svjedokinja je s još žena i djece bila zatvorena u jednoj od učionica. Nije vidjela gdje su smješteni muškarci, no “moglo se čuti kada se nešto dešava”.

Popović se prisjetila jedne noći kada je izvjesni vojnik Toza ušao u njihovu učionicu, ošamario dvije ili tri žene, a jednu djevojku izveo. Te noći se čula galama u cijeloj školi.

“Kasnije je on nju vratio. Sljedeće jutro, kada su nas vodili da čistimo u ‘Rajski do’, vidjeli smo da iznose tijelo nekog muškarca”, kazala je svjedokinja.

Ona je dodala da je u “Rajskom dolu” jedne prilike srela i Edhema Godinjaka, s kojim je razgovarala o ratnoj situaciji. Optuženog Godinjaka je, kako je navela, vidjela i u Dejčićima, kada je nudio zatvorenicima da potpišu “ugovor o lojalnosti”.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, svjedokinja Popović je rekla da u ranijim izjavama nije spominjala da je viđala optuženog Godinjaka, jer se nije sjećala, a da se određenih detalja prisjetila tek nakon razgovora sa ženama koje su bile s njom.

Za zločine nad zarobljenicima i civilima počinjene na području Trnova, s Godinjakom su optuženi i Medaris Šarić i Mirko Bunoza. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba TO-a, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Svjedokinja Popović je kazala da je u školi u Dejčićima boravila sedam dana, nakon čega je s drugim ženama prebačena u obdanište, dok su muškarci prebačeni u Dom zdravlja.

Ona je rekla da je 1. septembra odvedena u selo Ljuta, na razmjenu.

Suđenje se nastavlja 25. oktobra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Alešević za zločine u Bužimu osuđen na dvije i po godine zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je u ponovljenom postupku osudio Mehmeda Aleševića na dvije i po godine zatvora zbog zločina nad civilima 1994. i 1995. u Bužimu.
Obradović i ostali: Neplanirano svraćanje policije u Novoseoce
Na suđenju za zločine na Sokocu, svjedok Odbrane izjavio je da je policijska patrola neplanirano skrenula u Novoseoce i da su iz bezbjednosnih razloga popratili autobus koji je prevozio žene i djecu.
Buljubašić i ostali: Pronašao tijelo oca nakon napada