Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH, KW-10, kazao je da je nakon hapšenja u julu 1992. godine bio fizički i psihički maltretiran u zgradi policije u Kotor-Varoši.

Kako je rekao, u jednoj od kancelarija u zgradi policije bio je svezan za radijator i pretučen.

“Otprilike dva sata nakon toga odveden sam u prostoriju krim-službe, gdje je bila obrada, psihofizičko maltretiranje i davanje iskaza na okolnosti organizovanja naoružanja”, kazao je svjedok i dodao da su i drugi zarobljeni ljudi premlaćivani.

Svjedok je rekao da je načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Kotor-Varoši bio Savo Tepić.

KW-10 je dao iskaz na suđenju Savi Tepiću, Dušku Maksimoviću, Dušku Vujičiću, Iliji Kurušiću i Radojku Keveroviću. Oni su optuženi za učešće u zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima nad Bošnjacima i Hrvatima u Kotor-Varoši.

Prema optužnici, Tepić je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), Vujičić, Maksimović i Keverović policajci, a Kurušić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Na ovom ročištu, Optužba je pročitala iskaz preminulog svjedoka Mehmeda Muminovića koji je 1998. godine govorio o strijeljanju i udaranju Bošnjaka i Hrvata na području Kotor-Varoši.

Muminović je u svom iskazu spominjao imena strijeljanih ljudi, te naveo da su zarobljene osobe premlaćivane, uključujući i njega. On je naveo da je u zatočeništvu proveo 45 dana.

Odbrane optuženih su prigovarale na zakonitost iskaza koji je dao Muminović.

Nastavak suđenja je zakazan za 26. septembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao