Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Dragan Stevanović, koji je bio zaposlen u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u Ugljeviku, kazao je da su sredinom 1992. dobili zadatak da idu u selo Gornje Krćine (opština Ugljevik). Prethodno su, kako je naveo, dobili informacije o krađi stoke i da se u selu pojavljuju nepoznata lica.

On je rekao da ih je tad “vodio” optuženi Goran Maksimović. Prema riječima svjedoka, s kolegama se smjestio u Krćinama, dok su drugi otišli dalje. “Sutradan ili koji drugi dan, iz tog pravca, mislim Lokanja, preko brda, čula se strahovita pucnjava”, izjavio je Stevanović i dodao da ga je jedan mještanin odveo do tog sela.

Tamo je, kako je kazao, vidio grupu ljudi kod čitaonice – jedni su bili u uniformama, drugi ne. Tu je bio i Maksimović.

“Bio je vidno umoran. Pitao sam ga šta se dešava i saznao da ima dosta poginulih. Nije niko od naših, ali, kako sam shvatio, išla je kolona i došlo je do sukoba s vojskom. Bilo je žrtava i u koloni i kod vojske”, naveo je Stevanović.

On je rekao da je u čitaonici vidio kolegu Ivana Stevanovića, koji je nešto zapisivao, i jednog vojnika te dvojicu zarobljenika.

Svjedok je istaknuo da mu je Maksimović rekao da se vrati u Krćine radi bezbjednosti mještana, što je on i učinio, a narednih dana se vratio u Ugljevik. Kasnije, kako je dodao, bio je pozvan da fotografiše tijela srpskih vojnika koji su dopremljeni a koji su razmijenjeni za žrtve u Lokanju. Kako je kazao, spominjano je da je bilo između 60 i 70 žrtava.

Maksimović je optužen sa Ljiljanom Mitrovićem, Slavkom Perićem, Miletom Vujevićem, Vukašinom Draškovićem, Gojkom Stevanovićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem za učešće u napadu u kojem je sredinom jula 1992. na području Lokanja ubijeno 67 civila bošnjačke nacionalnosti.

Maksimović je, prema optužnici, bio komandir interventne jedinice SJB-a u Ugljeviku, a Mitrović njegov zamjenik. Perić je optužen kao komandir čete, a ostali optuženi kao pripadnici Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Upitan da li je čuo ko je pobio te ljude, svjedok Stevanović je rekao da se po Ugljeviku pričalo da su to bili “mještani kojima je neko pobijen”.

Svjedok je na pitanja Odbrana odgovorio da mu Maksimović nije izdao nikakvu naredbu da nešto preduzima u Lokanju. Čuo je da je u Lokanju bilo i pripadnika Vojne policije, kao i da je dolazio načelnik ugljevičkog SJB -a Vinko Lazić.

Stevanović nema saznanja da je Mitrović bio u Lokanju, niti da je Maksimović imao zamjenika.

On je naveo da prije polaska na teren nisu imali informacije da će naići kolona ni da su bila planirana bila kakva borbena dejstva.

Nastavak suđenja je 26. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao