Ponedjeljak, 10 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog križa su parolom – “Gdje si” – skrenuli pozornost da porodice nestalih imaju pravo znati sudbinu svojih najmilijih i gdje se oni nalaze. Dodali su da je porodicama nestalih potrebna svaka pomoć i podrška.

Željko Filipović, šef delegacije Crvenog križa kaže da se u BiH traga za preko sedam hiljada osoba čije porodice još uvijek nisu pronašle mir.

Obilježavanjem Međunarodnog dana nestalih, Elmir Camić, glasnogovornik Crvenog križa, kazao je da se ovim želi pokazati ljudima da nestali u BiH nisu zaboravljeni.

Olgica Božanić, predsjednica Regionalne koordinacije udruženja porodica nestalih s područja bivše Jugoslavije, na okruglom stolu koji je održan protekle sedmice u Sarajevu kazala je da je proces traženja nestalih u zadnje vrijeme usporen i da nisu zadovoljni rezultatima.

“Treba pronaći načine i rješenja radi razmjene informacija kako bi se ubrzao proces traženja nestalih”, rekla je Božanić, istaknuvši da su žrtve u regionu izrazile volju za uspostavu zajedničke baze – liste nestalih osoba.

Međunarodni dan nestalih obilježen je i u drugim gradovima u BiH.

Organizacija porodica šehida, zarobljenih i nestalih osoba „Vrbanja“ Kotor-Varoš sa sjedištem u Travniku je puštanjem bijelih golubova i transparentima podsjetila da još uvijek nije poznata sudbina 280 osoba s područja Kotor-Varoši.

“Cilj obilježavanja je podsjećanje na problem nestalih osoba. Nestale osobe nisu samo problem porodica nego i zajednice u cjelini”, poručili su iz ove organizacije.

Najčitanije
Saznajte više
Državno tužilaštvo treba preuzeti predmet povezan s Memorijalnim centrom Srebrenica
Dok se u Srebrenici nastavljaju saslušavati sadašnji i bivši saradnici Memorijalnog centra, sagovornici Detektora smatraju da Državno tužilaštvo može i treba preuzeti ovaj predmet kako bi se zbog njegove osjetljivosti otklonile sumnje u objektivnost i nepristrasnost postupanja.
Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje