Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Osman Ahmetović se prisjetio da je 10. ili 11. maja 1992. godine došao do kuće Adema Mekanića gdje se “narod iskupio” nakon što se povukla srpska vojska, te da je čuo  da su poginuli Mehmedalija, Azem, Jašarević i Beša kojem je pravo ime bilo Osman.

Svjedok tvrdi da tada nije čuo ko ih je ubio.

Nakon mjesec dana, prema riječima svjedoka, od naroda je čuo da su “poznali Dragana Marinkovića da ih je pobio”. Dodao je i da je čuo od supruge jednog od oštećenih da pretpostavlja, ali da nije sigurna, da je to učinio optuženi.

Marinkovića optužnica tereti da je 11. maja 1992. godine, kao pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) u Milićima, s nepoznatim vojnikom ubio Rašida Jašarevića i Mehmedaliju Ahmetovića.

Tužilaštvo BiH tereti Marinkovića da je učestvovao u širokom i sistematičnom napadu protiv nesrpskog civilnog stanovništva u periodu od aprila 1992. do kraja septembra iste godine.

Marinkovića je svjedok prepoznao u sudnici, kazavši da ga poznaje jer su radili u istoj firmi.

U unakrsnom ispitivanju, svjedok je za Marinkovića rekao da je bio dobar čovjek i da nije bio agresivan. Ahmetović je rekao i da mu Rašidov sin Mevludin nije pričao ko mu je ubio oca.

Nakon saslušanja ovog svjedoka, Tužilaštvo je uložilo set materijalnih dokaza, a na neke od njih je Odbrana uložila prigovor relevantnosti. Odbrana se usprotivila i čitanju Marinkovićevog iskaza iz istrage. Sudsko vijeće je prijedlog ovog dokaza ocijenilo preuranjenim u ovom trenutku.

Odbrana optuženog kazala je da planira saslušati devet svjedoka.

Prva dva svjedoka Odbrane bit će saslušana 15. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno