Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sestra optuženog, Nada Oršolić, kazala je kako je 1992. živjela u Beču. Prisjetila se kako su joj 5. juna 1992. na prvu pričest kćerke u posjetu došli vjenčani kum Pavo Kobaš, Mate Baotić i njegova porodica.

Kako je rekla, ostali su desetak dana nakon čega su se Baotić i Kobaš zaputili nazad u Orašje.

Pavo Kobaš je također rekao da je 5. juna 1992. godine otputovao u Beč sa Matom Baotićem i njegovom porodicom, gdje su ostali oko deset dana.

Na pitanje Sudskog vijeća, svjedok je rekao da taj put nema zabilježen u pasošu, kao i da im nije bila potrebna viza za prelazak granica.

Supruga optuženog, Kata Baotić, posvjedočila da je 1992. godine boravila sa djetetom u Njemačkoj dok je njen suprug Mato morao ostati u Orašju.

Ona je navela kako je u tom periodu bila trudna i kako se brinula za muža, koji je bio u Orašju, gdje se ratovalo. Jednom prilikom se žalila svojoj prijateljici te je zamolila da od svog muža koji je bio načelnik stožera brigade u Orašju traži dopuštenje da Baotić nakratko izađe iz BiH.

Kata Baotić je kazala da su se ubrzo, 13. maja 1992. godine, sreli u Zagrebu, a nakon toga otputovali u Beč kod muževe sestre.

„Ja sam sigurna da on to nije uradio, on nije takva osoba“, rekla je svjedokinja.

Baotića optužnica tereti za mučenje i zlostavljanje zatočenika u Donjoj Mahali, kao i silovanje žena srpske nacionalnosti. Prema optužnici, on je ove zločine počinio 1992. i 1993. godine kao komandir Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a kasnije i upravnik logora smještenog u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali.

Svjedok Ilija Vincetić, muž prijateljice koja je tražila dopust za izlazak Baotića iz države , također je svjedočio na današnjem suđenju.

Svjedok je ispričao da se sjeća kada mu je njegova tadašnja žena zatražila da kao načelnik stožera brigade HVO-a u Orašju da dopust Mati Baotiću za izlazak iz države kako bi se mogao vidjeti sa porodicom.

Vincetić je kazao da se to dogodilo svega nekoliko dana od dovođenja ljudi iz Bukove Grede u školu u Orašju.

Suđenje se nastavlja 30. augusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao